Установка гіпсокартонних перегородок

Вступ

    Гіпсокартонні перегородки, використовувані як в житлових (при новому будівництві, переплануванні), так і в громадських, цивільних і промислових будівлях, поступово витісняють інші технології пристрою несучих перегородок (наприклад, перегородки з цегли). Перевагами даної технології є:

 • економічність, пов'язана з невеликою витратою матеріалів і невисокою вартістю виконання робіт;
 • висока швидкість зведення і мінімізація «мокрих» технологічних процесів;
 • наявність сухих, гладких і безшовних поверхонь стін безпосередньо після монтажу, готових до обклеювання шпалерами, фарбування або кладці облицювальної плитки;
 • високі звукоізоляційні властивості і вогнестійкість;
 • стабільність і хороша стійкість при динамічних впливах, вібраціях;
 • наявність вільного місця всередині стіни для розміщення електропроводки і інших інженерних мереж;
 • простота підгонки елементів перегородок під будь-які розміри;
 • істотне зниження навантаження на перекриття;
 • екологічна чистота.

    Обмеження щодо застосування гіпсокартонних перегородок можуть бути пов'язані з недостатньою жорсткістю, а також низькою водостійкістю ключового матеріалу - гіпсу: конструкції на основі гіпсокартонних перегородок не можуть бути використані зовні будівлі і в приміщеннях з безпосереднім впливом води на конструкцію.

    Влаштування гіпсокартонних перегородок засноване на кріпленні гіпсокартонних плит до каркаса із сталевих профілів, з заповненням внутрішнього простору між гіпсокартонними листами звукоізоляційним матеріалом (рис. 1). Каркас стіни складається з горизонтальних профілів, що прикріплюються до поверхні підлоги і стелі, і вертикальних стоякових профілів, які перебувають між ними. Залежно від типу профілів, їх розташування, кількості шарів гіпсокартонних листів і звукоізоляційний матеріал, можна змонтувати перегородки з різною товщиною, механічними і акустичними властивостями.

Мал. 1. Загальна компоновка гіпсокартонної перегородки.

Мал. 1. Загальна компоновка гіпсокартонної перегородки:

 1. гіпсокартонні плити;
 2. стояковий профіль CW;
 3. направляючий профіль UW;
 4. саморізи TN;
 5. розпірні дюбелі з шурупом;
 6. шпаклювальна маса, армована стрічка для швів, фінішна шпаклівка;
 7. стрічка ущільнювача;
 8. ізоляційний матеріал (мінеральна або скловата).

    Опис технології

    Перед початком робіт з монтажу гіпсокартонних перегородок необхідно вибрати конструкцію перегородки виходячи з умов експлуатації (табл. 1), з урахуванням можливих вимог щодо звукоізоляції і вогнестійкості перегородки відповідно до проекту. Для створення міжкімнатних перегородок в межах однієї квартири або офісного приміщення (найбільш затребуваний випадок) можна використовувати найекономічніший перший варіант.

    У загальному випадку, технологія монтажу гіпсокартонних перегородок складається з наступних етапів: розмітки приміщення, монтажу каркасу, установки гіпсокартонних листів (ГКЛ) першого шару, укладання ізоляційного шару (наприклад, мінераловатних плит), установки гіпсокартонних листів другого шару (рис. 2, 3) .

Технологічна схема монтажу гіпсокартонних перегородок
Схема 1. Технологічна схема монтажу гіпсокартонних перегородок.
Табл. 1. Вибір конструкції гіпсокартонної перегородки в залежності від умов експлуатації (при застосуванні матеріалів ТМ Knauf)
 №  Позначення по каталогу Knauf Ескіз конструкції * Технічна характеристика перегородки призначення перегородки
товщина, мм висота, м вага 1 м 2 , кг межа вогнестійкості, хв. індекс звукоізоляції, дБ
1 W 111
(один ряд стояків, одношарове кріплення ГКЛ)
W 111 75 ... 125 3,0 ... 5,0 25 41 ... 67 45  Приміщення з невеликою висотою за відсутності високих вимог до вогнестійкості і звукоізоляції
2 W 112
(один ряд стояків, двошарове кріплення ГКЛ)
W 112 100 ... 150 4,0 ... 6,5 49 98 ... 115 50  Перегородки з підвищеною висотою, міцністю, вогнестійкістю і звукоізоляційні властивості
3 W 115
(два ряди стояків, двошарове кріплення ГКЛ)
W 115 155 ... 225 4,5 ... 6,5 50 75 55  Те ж, додатково дозволяє розмістити труби водопроводу, опалення, каналізації та монтажні елементи
4 W 116
(два ряди стояків на відстані, двошарове кріплення ГКЛ)
W 116 більше 225 4,5 ... 6,5 50 75 49 Те ж, при підвищеній товщині


* Позначення: 1 - звукоізоляційна стрічка, 2 - направляючий профіль UW, 3 - стояковий профіль CW, 4 - ізоляційна плита, 5 - гіпсокартонні листи, 6 - шурупи.


Мал. 2. Послідовність пристрою гіпсокартонних перегородок
Мал. 2. Послідовність пристрою гіпсокартонних перегородок.

    Розмітку приміщення починають на підлозі: стан лінії осі перегородки згідно з проектом визначається за допомогою рулетки [25] і наноситься за допомогою фарбувального шнура [26] або олівця з лінійкою [27] . Далі розмітка переноситься на стіни, причому вертикальність розмітки контролюється рівнем [28] . Розмітку на стелі проводять за кількома контрольними точками, положення яких (строго над лінією на підлозі) відзначається з використанням схилу [29] . Для швидкої і точної установки перегородок рекомендується відзначати на підлозі положення опор і дверних прорізів за допомогою спеціальних трафаретів [30] і пульверизатора з фарбою [12] (рис. 3).

Розмітка на підлозі із застосуванням фарбувального шнура (а) Розмітка положення дверей за допомогою трафарету (б) Розмітка на стіні (в)
а) б) в)
Мал. 3. Розмітка положення перегородки: розмітка на підлозі із застосуванням фарбувального шнура (а), розмітка положення дверей за допомогою трафарету (б), розмітка на стіні (в)

    Монтаж каркаса . Каркас складається з горизонтальних напрямних профілів UW (в російськомовній документації - ПН) [2] і вертикальних стоякових профілів CW [3] (ПС). Монтаж починають з установки П-образних напрямних профілів UW [2] на підлогу і стелю. З метою звукоізоляції всі профілі обов'язково встановлюються на самоклеючу поліуретанову або пенорезіновую звукоізоляційні стрічку [9] (рис. 4). Після наклеювання стрічки профілі кріпляться до будівельних елементів (рис. 2, б) за допомогою дюбелів [4] . При цьому отвори в конструкціях просвердлюють з використанням дриля / перфоратора [31] з набором свердел [32] , дюбель забивається молотком [35], Шуруп закручується викруткою [36] або електрошуруповерт [37] ; можна також використовувати монтажно-поршневий пістолет [38] . У стінках напрямних профілів є готові отвори, призначені для установки дюбелів, при необхідності можна просвердлити додаткові отвори. Відстань між дюбелями не повинно перевищувати 1 м (рекомендується близько 60 см), кожен профіль повинен бути закріплений не менш ніж трьома дюбелями. Укорочення профілю можна здійснювати за допомогою ножиць по металу [39] , подовження - шляхом зрощування двох відрізків профілю не менше ніж трьома короткими шурупами типу LN [7] .

Мал. 4. Наклеювання звукоізоляційної стрічки на направляючий профіль.
Мал. 4. Наклеювання звукоізоляційної стрічки на направляючий профіль.

     Далі здійснюється установка стоякових профілів CW [3] . Після визначення фактичного відстані між верхнім і нижнім напрямними профілями (за допомогою рулетки [25] або розсувний рейки [40]) Проводиться підгонка профілів по висоті шляхом укорочення (обрізанням ножицями по металу [39]) або подовження (зчленуванням, рис. 5). Для забезпечення оптимального поєднання стоякові профілі повинні заходити як мінімум на 2 см в стельовий. Заведенням профілів CW здійснюється спочатку внизу, потім у верхній частині. Відстань між стояковий профілями становить 30 ... 60 см в залежності від висоти приміщення (чим більше навантаження, тим менше повинно бути відстань між стояками). У разі подальшої облицювання перегородки плиткою крок стояків не повинен перевищувати 40 см. Стояковий профілі, що примикають до стіни, повинні бути ізольовані звукоізоляційній стрічкою [9] і прикріплятися до стіни дюбелями [4] . Прикріплення профілів CW до напрямних UW здійснюється за допомогою закльопника [41] і заклепок [5] .

Мал. 5. Зчленування (подовження) стояковий профілю CW
Мал. 5. Зчленування (подовження) стояковий профілю CW.

В якості альтернативи металевого каркасу зрідка використовують дерев'яний, при роботі з яким необхідно дотримуватися ті ж вимоги, що і при монтажі гіпсокартонних перегородок на металевому каркасі.

    Установка гіпсокартонних листів . Листи попередньо розмічаються на рівній поверхні для отримання потрібних розмірів за допомогою рулетки [25] , куточка [42] або метрової лінійки [27] і розрізають ножем [43] , спеціальним зубчастим різаком [44] або пилкою [45] (рис. 6) . У разі використання ножа надрізаний лист укладають на край столу і надламують гіпсовий сердечник, після чого ножем розрізають картон на зворотному боці (рис. 6, б). Краї повинні бути скошені рубанком [46] (рис. 7): під кутом 45 ° на третину товщини - при подальшій закладенні швів з застосуванням стрічки для поверхневого ущільнення [11]або під кутом 22,5 ° на 2/3 товщини - при подальшій шпаклівці швів без застосування стрічки. Краї розрізаного листа зачищають плоским рашпілем [47] . Круглі отвори в гіпсокартонних листах виконують дрилем [29] зі спеціальним набором змінних фрез [33] (для отворів під розетки використовують відповідні фрези діаметром 60, 67, 74, 80, 95 мм). Фігурні отвори слід вирізати проколюють пилкою [48] .

Мал. 6. Разрезка гіпсокартонних плит: з використанням ножа (а, б), різака (в) або пили (г) Мал. 6. Разрезка гіпсокартонних плит: з використанням ножа (а, б), різака (в) або пили (г)
а) б)
Мал. 6. Разрезка гіпсокартонних плит: з використанням ножа (а, б), різака (в) або пили (г) Мал. 6. Разрезка гіпсокартонних плит: з використанням ножа (а, б), різака (в) або пили (г)
в) г)
Мал. 6. Різка гіпсокартонних плит: з використанням ножа (а, б), різака (в) або пили (г).

 

Мал. 7. Обробка крайок розрізаних плит: обробка рашпілем (а), формування кромки під кутом за допомогою рубанка (б) Мал. 7. Обробка крайок розрізаних плит: обробка рашпілем (а), формування кромки під кутом за допомогою рубанка (б)
а) б)
Мал. 7. Обробка крайок розрізаних плит: обробка рашпілем (а), формування кромки під кутом за допомогою рубанка (б).

    При необхідності формування складних (вигнутих) форм гіпсокартонних листів, що встановлюються згодом на відповідний каркас, використовують шаблон, в якому боковини можуть бути виконані з гіпсокартонних листів (рис. 8). Голчастим валиком [49] прокочують стисливу сторону листа, потім за допомогою губки [50] або кисті [51] замочують заготовку водою до повного насичення сердечника. Заготівлю встановлюють в шаблон і згинають її. Згин заготовки фіксують за допомогою самоклеючої стрічки [14] і встановлюють в зафіксованому положенні для сушки.

Мал. 8. Формування складних форм поверхні за допомогою гіпсокартонних листів: шаблон з гіпсокартонних листів (а), формування поверхні мокрим вигином (б) Мал. 8. Формування складних форм поверхні за допомогою гіпсокартонних листів: шаблон з гіпсокартонних листів (а), формування поверхні мокрим вигином (б)
а) б)
Мал. 8. Формування складних форм поверхні за допомогою гіпсокартонних листів: шаблон з гіпсокартонних листів (а), формування поверхні мокрим вигином (б).

    Підготовлений каркас з металевих профілів спочатку обшивається гіпсокартонними листами [1] з одного боку. Гіпсокартонні плити розташовуються вертикально, підганяються один до одного і пригвинчуються до каркаса шурупами (тип TN) з використанням викрутки [36] або електрошуруповерт [37] , при цьому не повинна допускатися деформація каркаса. Перед установкою листа до бічної грані нижньої напрямної каркаса приставляють рейку товщиною 10 мм для створення необхідного зазору від статі до низу аркуша. Зазор величиною 10 мм повинен дотримуватися і між листом і стелею. Кріплення починається від верхньої і нижньої частин гіпсокартонного листа і ведеться до середини.

    Шурупи [6] розташовуються на відстані 25 см один від одного. При наявності другого шару аркушів відстань між шурупами кріплення першого шару можна збільшити до 75 см, при цьому стики листів другого шару повинні здійснюватися врізноріб зі стиками листів першого. Горизонтальні шви гіпсокартонних плит повинні знаходитися тільки на металевому профілі (рис. 9, а), причому першими повинні укручуватися шурупи з боку полки профілю CW (рис. 9, б), а між сусідніми листами повинен бути залишений паз товщиною 1 мм. Можливі горизонтальні шви повинні бути зміщені відносно один одного по висоті.

Мал. 9. Правильне кріплення гіпсокартонної плити до стійки каркаса (а), напрямок монтажу (б) Мал. 9. Правильне кріплення гіпсокартонної плити до стійки каркаса (а), напрямок монтажу (б)
а) б)
Мал. 9. Правильне кріплення гіпсокартонної плити до стійки каркаса (а), напрямок монтажу (б).

    Шурупи [6] повинні розташовуватися на відстані не менше 10 мм від обклеєне картоном (фабричного) краю листа і не менше 15 мм від обрізаного (щоб уникнути відколів). Крім того, шурупи повинні входити в гіпсокартонну плиту під прямим кутом і проникати в металевий профіль не менш ніж на 10 мм (рис. 10). Головки шурупів повинні бути заглиблені в плиту на глибину 1 мм для подальшої шпаклівки. Закріплені плити повинні щільно прилягати до каркасу.

Мал. 10. Кріплення гіпсокартонної плити до каркасу за допомогою шурупів
Мал. 10. Кріплення гіпсокартонної плити до каркасу за допомогою шурупів.

    Між гіпсокартонними плитами і будь-якими будівельними елементами (бетоном, штукатуркою і т.д.) обов'язково повинна розташовуватися розділяє самоклеюча плівка [14] . Аналогічним чином повинні розділятися будівельні елементи з гіпсокартонних плит, мають різні функції (наприклад, підвісна стеля і перегородка).

    Особливості пристрою дверних прорізів . У гіпсокартонних перегородках можлива установка дерев'яних, алюмінієвих, пластмасових або сталевих дверних або віконних коробок [13] . Стійки каркаса перегородки повинні бути здатні витримати вагу двері або вікна. Без додаткового посилення можна влаштовувати дверний отвір в тих випадках, якщо ширина отвору не перевищує 900 мм, висота стіни - 2,6 м, вага двері - до 25 кг. Якщо ж стійки не здатні витримати цього навантаження, їх необхідно підсилювати додатковим UA-профілем [16] (рис. 11), дерев'яним брусом [17] або ж шляхом установки подвійної кількості стояків CW [3]внахлестку. Шов гіпсокартонних плит над дверима не повинен перебувати на стояках, до яких кріпиться дверна коробка - він завжди повинен знаходитися на проміжному стояку, що встановлюється над горизонтальною балкою. Перемичку над коробкою роблять з того ж профілю, що і стояки. Робоча кріплення коробки до стояків каркаса виробляється за допомогою відповідних саморізів [19] викруткою [36] або електрошуруповерт [37] .

Мал. 11. Пристрій дверної коробки: сталевий при використанні UA-профілів (а), коробки з використанням дерев'яних брусків в поєднанні з CW-профілями (б) Мал. 11. Пристрій дверної коробки: сталевий при використанні UA-профілів (а), коробки з використанням дерев'яних брусків в поєднанні з CW-профілями (б)
а) б)
Мал. 11. Пристрій дверної коробки: сталевий при використанні UA-профілів (а), коробки з використанням дерев'яних брусків в поєднанні з CW-профілями (б).

    Укладання ізоляційного шару і монтаж гіпсокартонних листів з другої сторони . Після обшивки плитами одного боку каркаса і прокладки необхідних електричних і санітарно-технічних комунікацій наявне в каркасі простір заповнюють ізоляційним матеріалом (мінераловатними плитами [8] ). Ізоляційний матеріал повинен повністю заповнювати простір всередині каркаса і повинен бути закріплений від можливого сповзання вниз або зміщення (наприклад, шляхом установки враспор або пристрою «поличок» з обрізків гіпсокартону). Після цього виконується монтаж гіпсокартонних листів другого шару за описаною раніше технології (рис. 2, д, е).

    Обробка швів . Перед обробкою швів в приміщенні повинні бути завершені всі роботи, які можуть викликати підвищення вологості в приміщенні. Крім того, слід перевірити надійність закріплення гіпсокартонних листів, а також відсутність виступаючих головок шурупів. Спосіб обробки швів залежить від форми кромок:

 • гіпсокартонні плити зі скошеними заводськими крайками (тип «АК» або «yк» по термінології Knauf) або крайками, скошеними рубанком під кутом 45 ° на третину товщини плити (рис. 12, а), шпаклюються із застосуванням гіпсової шпаклівки [10] в поєднанні зі стрічкою для поверхневого ущільнення [11] ;
 • гіпсокартонні плити з напівкруглими заводськими крайками (тип «ПЛУК» або «HRAK» по термінології Knauf) або крайками, скошеними рубанком під кутом 22,5 ° на 2/3 товщини плити (рис. 12, б), шпаклюються гіпсовою шпаклівкою [10] без застосування стрічки для поверхневого ущільнення.


Мал. 12. Особливості кромок гіпсокартонних плит для шпаклівки із застосуванням (а) і без застосування (б) стрічки для поверхневого ущільненняМал. 12. Особливості кромок гіпсокартонних плит для шпаклівки із застосуванням (а) і без застосування (б) стрічки для поверхневого ущільнення


а)

б)

Мал. 12. Особливості кромок гіпсокартонних плит для шпаклівки із застосуванням (а) і без застосування (б) стрічки для поверхневого ущільнення.

    Гіпсокартонні плити зі скошеними (витонченими) крайками (тип «АК» або «yк», рис. 12, а) зашпакльовуються гіпсовою шпаклівкою [10] з наклеюванням стрічки для поверхневого ущільнення [11] (рис. 13). Дана технологія є обов'язковою при влаштуванні внутрішніх кутів. Недоліком технології є поява пустот у швах і необхідність деякого досвіду роботи з гіпсокартоном.

Мал. 13. Обробка швів з застосуванням шпаклівки та стрічки поверхневого ущільнення: шпаклівка швів (а), накладання стрічки (б), остаточна обробка із застосуванням фінішної шпаклівки (в) Мал. 13. Обробка швів з застосуванням шпаклівки та стрічки поверхневого ущільнення: шпаклівка швів (а), накладання стрічки (б), остаточна обробка із застосуванням фінішної шпаклівки (в) Мал. 13. Обробка швів з застосуванням шпаклівки та стрічки поверхневого ущільнення: шпаклівка швів (а), накладання стрічки (б), остаточна обробка із застосуванням фінішної шпаклівки (в)
а) б) в)
Мал. 13. Обробка швів з застосуванням шпаклівки та стрічки поверхневого ущільнення: шпаклівка швів (а), накладання стрічки (б), остаточна обробка із застосуванням фінішної шпаклівки (в).

    Гіпсокартонні плити з напівкруглими кромками (тип «ПЛУК» або «HRAK», рис. 12, б), зашпакльовуються спеціально підібраною гіпсовою шпаклівкою [10] без стрічки поверхневого ущільнення (в окремих випадках застосування стрічки допускається). Особливістю даної технології є підвищена швидкість і менша трудомісткість процесу обробки швів.

    Розчин гіпсової шпаклівки (незалежно від виду) готується шляхом змішування сухої шпаклівки з водою в чистій ємності [52] вручну кельмою [53] або з застосуванням низькообертовим дриля [31] з насадкою [34] , витримування пару хвилин, перемішування ще 1 ... 2 хвилини до отримання однорідної маси. Отриманий розчин необхідно використати протягом 20 хв. В процесі шпаклювання використовують звичайні [54] і кутові шпателі (для внутрішніх [55] і зовнішніх [56] кутів). На швах між гіпсокартонними плитами не повинно утворюватися ніяких виступів; в разі їх наявності слід створити рівну поверхню після затвердіння шпаклівки за допомогою шпателя[54] або дрібної наждачного паперу [58] . Остаточна обробка (для отримання особливо рівній поверхні) проводиться із застосуванням фінішної гіпсової шпаклівки [20] і спеціального шпателя для остаточної обробки [57] .

    Особливості влаштування зовнішніх кутових стиків . Найбільш уразливими місцями міжкімнатних перегородок є зовнішні кутові стики. Для пристрою таких стиків використовуються гіпсові панелі з прямими крайками. Однак в такому випадку підвищується ймовірність механічного пошкодження кутів перегородок в процесі експлуатації. Щоб уникнути цього застосовуються зовнішні кутові профілі «ПУ» (рис. 14). Профіль [15] обрізається по потрібній довжині ножицями по металу [39] , встановлюється за допомогою спеціального пристосування [59] і гумового молотка [60] і заштукатурюють із застосуванням гіпсової шпаклівки [10] .

Мал. 14. Обробка зовнішніх кутів: накладання кутового профілю (а), установка куточка за допомогою гумового молотка (б), шпаклювання кута (в) Мал. 14. Обробка зовнішніх кутів: накладання кутового профілю (а), установка куточка за допомогою гумового молотка (б), шпаклювання кута (в) Мал. 14. Обробка зовнішніх кутів: накладання кутового профілю (а), установка куточка за допомогою гумового молотка (б), шпаклювання кута (в)
а) б) в)
Мал. 14. Обробка зовнішніх кутів: накладання кутового профілю (а), установка куточка за допомогою гумового молотка (б), шпаклювання кута (в).

    Особливості обробки поверхні гіпсокартонних плит під укладку різних покриттів залежать від типу покриття.

    Перед фарбуванням поверхні всі шви повинні бути зашпакльовані фінішної гіпсовою шпаклівкою [20] , потім поверхня обробляється теркою [61] з подальшим видаленням пилу. Після цього поверхню ґрунтують, причому ґрунтовку [21] слід наносити пензлем [51] . Забарвлення рекомендується проводити в два шари. Допускається застосування масляних, смоляних, поліуретанових і епоксидних фарб, але не кремнійорганічних або побелок.

    Перед обклеюванням шпалерами рекомендується прогрунтувати поверхню ґрунтовкою [21], Яка повинна добре висохнути перед обклеюванням.

    При укладанні плитки крок стояків каркаса не повинен перевищувати 40 см. Рекомендується застосування вологостійких гіпсокартонних листів і їх установка в два шари (W 112, табл. 1). На поверхню наносять ґрунтовку [21] за допомогою кисті [51] . Отвори для труб повинні бути виконані з припуском 1 см і герметізовани силіконовим герметиком [22] . Поверхні гіпсокартонних плит, що встановлюються в приміщеннях з безпосереднім впливом води (душових, ванних і т.д.), повинні бути гідроізольовані, причому гідроізоляційний склад [23] , приготований на основі сухих будівельних сумішей за описаною вище методикою, слід наносити валиком [63]. У кутах, крім того, рекомендується наклеювати герметизуется стрічку [24]. Технологію укладання плитки см. В відповідних метод. матеріалах з укладання плитки на стіни або на підлогу.

    На гіпсокартонну перегородку можна безпосередньо навішувати вантажі вагою до 15 кг без додаткових підсилюючих елементів. Вантажі вагою не більше 40 кг на погонний метр перегородки і з центром тяжкості, розташованим на відстані не більше 30 см від стіни, можна навішувати при використанні не менше 2 дюбелів. Вантажі вагою 40 ... 70 кг на погонний метр можна навішувати за умови, що товщина шарів гіпсокартонних плит становить не менше 18 мм. Несуча здатність перегородки підвищується при установці гіпсокартонних листів в два шари.

    Використовувані матеріали і їх основні характеристики

    При монтажі гіпсокартонних перегородок використовують такі основні матеріали:

 • гіпсокартонні листи [1] ;
 • елементи каркаса: напрямні профілі UW [2] і стоякові CW [3] ;
 • кріплення: дюбелі [4], заклепки [5] до Просекатель, шурупи TN [6] для кріплення ГКЛ, шурупи LN [7] для з'єднання металевих профілів (при необхідності);
 • плитний ізоляційний матеріал [8] ;
 • стрічка звукоізоляційна самоклеюча [9] ;
 • шпаклівка гіпсова [10] ;
 • стрічка для ущільнення швів [11] .

    Крім того, в ряді випадків можуть бути затребувані:

 • пульверизатор з фарбою [12] ;
 • дверна коробка з дверним полотном [13] ;
 • самоклеюча стрічка [14] ;
 • допоміжні профілі [15-18] ;
 • саморізи для установки дверної коробки [19] ;
 • шпаклівка гіпсова фінішна [20] ;
 • грунтовка [21] ;
 • силіконовий герметик [22] ;
 • гідроізоляційний склад [23] ;
 • герметизуется стрічка [24] .

    Ключовими матеріалами в даній технології є гіпсокартонні плити, металевий каркас і кріплення. Дані матеріали повинні бути сумісні між собою, тому слід вибирати систему гіпсокартонних перегородок в комплексі. На вітчизняному ринку найбільшим чином представлено гіпсокартонні системи торгових марок «Knauf», «Rigips» і «Lafarge Nida Gips». Перший з них є лідером в національному масштабі, хоча по регіонах ситуація різко відрізняється. Якість зазначених гіпсокартонних систем приблизно однаково, тому вибір між ними здійснюється виключно виходячи з ціни, яка визначається, в свою чергу, радіусом перевезень (так, Knauf має завод в Києві і тому контролює столичний ринок, в той час як у західних кордонів дешевшою є імпортована з Польщі продукція Rigips). Кожен виробник гіпсокартонних систем пропонує широкий спектр комплексних рішень, що включають як основні, так і додаткові матеріали. Разом з тим, вибір таких матеріалів, як шпаклівки, ізоляційні плити, допоміжні матеріали, не є критичним, тому існує можливість вибору інших марок в залежності від їх цінової політики.

    Таким чином, покупцеві технології пристрою гіпсокартонних перегородок пропонується набір (комплекс) сумісних між собою основних комплектуючих, а також необхідних додаткових матеріалів виходячи з умов експлуатації. При цьому гіпсокартонні листи, елементи каркаса і кріплення повинні бути одного виробника (марки, наявної в наявності на складі). Вибір інших матеріалів визначається необхідним співвідношенням «ціна / якість»: з акцентом на надійність рекомендується весь спектр матеріалів одного виробника (або рекомендованих виробником). При домінуючому ж економічний чинник можна спробувати заощадити за рахунок вибору окремих матеріалів інших виробників, зокрема, гіпсових шпаклівок, грунтовки, гідроізоляції і т.д.

    Гіпсокартонні листи

    Гіпсокартонні листи (ГКЛ) представляють собою гіпсовий сердечник, обклеєний картоном (рис. 15). Добавки до гіпсу дозволяють отримувати спеціальні різновиди ГКЛ - волого-і вогнестійкі. Бічні кромки листів скошені під певним кутом і також обклеєні картоном. Зворотний бік листів, як правило, розмічена посередині і по довжині штемпелем шириною 5 см для полегшення монтажу, а на лицьовій стороні позначені точки кріплення, розташовані на відстані 25 см один від одного. Вибір особливостей гіпсокартонних листів визначається умовами експлуатації і особливостями технології обробки швів.

Мал. 15. Конструкція гіпсокартонного листа
Мал. 15. Конструкція гіпсокартонного листа.

     Залежно від умов експлуатації випускають ГКЛ наступних різновидів:

 • ГКЛ (звичайні) - колір картону - сірий, колір маркування - синій;
 • ГКЛП (вогнестійкі - з підвищеною опірністю впливу відкритого полум'я) - відрізняються від звичайних спеціальними армуючими добавками в матеріал сердечника. Колір картону - сірий, колір маркування - червоний;
 • ГКЛВ (вологостійкі) - відрізняються від звичайних спеціальним імпрегнованим картоном, а також гідрофобними і антигрибковими добавками в матеріал сердечника. Колір картону - зелений, колір маркування - синій;
 • ГКЛВО (вологостійкі з підвищеною опірністю впливу відкритого полум'я) - відрізняються від звичайних комбінацією властивостей ГКЛП і ГКЛВ. Колір картону - зелений, колір маркування - червоний.

    ГКЛ і ГКЛП застосовуються в будівлях і приміщеннях з сухим і нормальним режимами вологості. ГКЛВ і ГКЛВО застосовуються в основному в приміщеннях з вологим режимом за умови забезпечення витяжної вентиляції і захисту лицьової поверхні з застосуванням гідроізоляції, водостійких грунтовок, фарб, керамічної плитки, покриттів з поліхлорвінілу. УВАГА: навіть вологостійкі гіпсокартонні листи (ГКЛВ і ГКЛВО) не можуть бути використані для облицювання поверхонь, які зазнають безпосередньої дії води, а також зовні будинків!

    Розміри ГКЛ:

 • довжина - від 2000 до 3000 мм;
 • ширина - 1200 мм (як правило);
 • товщина - 9,0 і 12,5 мм (як правило).

    ГКЛ випускаються з різними типами кромок, що формуються на виробництві. Вибір типу кромок визначається місцем монтажу (кутовий стик чи ні), а також особливостями технології обробки швів (табл. 2, див. Також рис. 12).

Табл. 2. Типи поздовжніх крайок гіпсокартонних листів.
 №  ескіз кромки  позначення  Використання
1 Типи поздовжніх крайок гіпсокартонних листів YK / АК  Скошена (обтиснення) витончена кромка, призначена для обклеювання армуючою стрічкою і шпаклівки швів 
2 Типи поздовжніх крайок гіпсокартонних листів VK / ПК Прямокутна кромка для монтажу насухо без закладення стику, а також для влаштування прямокутних стиків
3 Типи поздовжніх крайок гіпсокартонних листів HRAK / ПЛУК Напівкругла, скошена (витончена) кромка, для шпаклівки швів без наклеювання армуючої стрічки

    Умовне позначення гіпсокартонних листів складається з: літерного позначення виду листа; позначення групи листа (А - вища якість за точністю розмірів); позначення типу поздовжніх крайок листа; цифр, що позначають номінальну довжину, ширину і товщину листа в міліметрах; позначення стандарту. Приклад умовного позначення звичайного гіпсокартонного листа групи А, з стоншеними крайками, довжиною 2500 мм, шириною 1200 мм і товщиною 12,5 мм: ГКЛ-А-УК-2500х1200х12,5.

    Умови транспортування . При транспортуванні ГКЛ повинні перебувати в горизонтальному положенні. Палети повинні бути покладені на прокладки і піддони. Для запобігання зволоженню і забруднення пачки ГКЛ рекомендується упаковувати в водостійкі матеріали (пакувальний папір, поліетиленову плівку).

    Умови зберігання . ГКЛ слід зберігати в сухому закритому приміщенні при температурі не нижче +5 ° С, на відстані 1,6 м від опалювальних приладів. Палети можуть бути встановлені один на одного в штабелі загальною висотою не більше 3,5 м.

    Елементи каркаса для монтажу гіпсокартонних перегородок

    Кожен виробник гіпсокартонних систем пропонує комплексні рішення по набору металевих профілів для різних конструкцій. При монтажі гіпсокартонних перегородок основними елементами каркаса є:

 • напрямні (горизонтальні) профілі UW [2] (в російськомовній документації - ПН), що встановлюються на підлогу і стелю (рис. 16, а);
 • стоякові (вертикальні) профілі CW [3] (ПС), що прикріплюються до напрямних профілів (рис. 16, б).

Мал. 16. Основні профілі каркаса гіпсокартонних перегородок: направляючий UW (а) і стояковий CW (б) Мал. 16. Основні профілі каркаса гіпсокартонних перегородок: направляючий UW (а) і стояковий CW (б)
а) б)
Мал. 16. Основні профілі каркаса гіпсокартонних перегородок: направляючий UW (а) і стояковий CW (б).

    Направляючий (горизонтальний) профіль UW [2] випускається трьох розмірів: UW 50, UW 75 і UW 100 (цифра позначає ширину профілю в мм, при цьому висота завжди становить 40 мм). Профіль UW кріпиться до підлоги і стелі за допомогою дюбелів [4] .

    Стояковий (вертикальний) профіль СW [3] випускається трьох розмірів: СW 50, СW 75 і СW 100 (цифра позначає ширину профілю в мм, при цьому висота полки становить 48 ... 50 мм). Різна ширина дозволяє отримувати конструкції різної твердості і несучої здатності. Профіль СW прикріплюється до напрямних профілів UW за допомогою просекателя [41] .

    Довжина профілів, як правило, становить 3 або 4 м.

    Кріплення

    Основними елементами кріплення є:

 • дюбелі (з шурупами) 6/35 або 6/45 [4] - для монтажу напрямних UW-профілів до підлоги і стелі, а також CW-профілів - до стіни;
 • шурупи - для монтажу ГКЛ до каркаса (табл. 3), в переважній більшості випадків використовується гострий шуруп TN [6] . Для зчленування елементів каркасу (наприклад, подовження профілів) використовується шуруп типу LN [7] ;
 • заклепки [5] до закльопника - для прикріплення стоякових профілів CW до напрямних UW.
Табл. 3. Шурупи, використовувані при монтажі гіпсокартонних перегородок.
 №   Тип  ескіз опис
1 TN Шурупи, які використовуються при монтажі гіпсокартонних перегородок  Гострий шуруп, використовується для кріплення ГКП до стійок каркаса стандартної товщини (0,7 мм), довжина - 25 ... 75 мм (для ГКЛ першого шару - як правило, 25 мм) 
2 TB Шурупи, які використовуються при монтажі гіпсокартонних перегородок Саморіз, використовується для кріплення ГКП до стійок каркаса товщиною 0,7 ... 2,25 мм, довжина - 35 ... 45 мм
3 LN Шурупи, які використовуються при монтажі гіпсокартонних перегородок З'єднання металевих деталей, наприклад, при подовженні профілю CW

    Плитний ізоляційний матеріал

    Ізоляційний матеріал [8] у вигляді плит або рулонів забезпечує підвищену звукоізоляцію і вогнестійкість гіпсокартонних перегородок. Для цих цілей використовують м'які мінераловатні або стекловатниє плити будь-яких виробників. Мінераловатні є більш екологічно чистими і вогнестійкими, стекловатниє мають кілька більш високими звукоізоляційні характеристики. Товщина ізоляційного матеріалу (в межах 50 ... 100 мм) приймається відповідно до проекту виходячи з необхідного рівня звукоізоляції і ступеня вогнестійкості, що впливає на вибір товщини стояковий профілю (так, для профілю товщиною 75 мм можна використовувати ізоляційні плити або рулони товщиною 60 ... 75 мм).

    Для застосування в системах гіпсокартонних перегородок можна використовувати, зокрема, вироби наступних виробників і марок:

 • Rockwool Rockmin, Superrock, Rockton або Panelrock;
 • Isover KT-11, KL-E або KL-A;
 • Paroc UNS-37;
 • Ursa TWP (рекомендується) або DF35 ... 50, M11, П15 і т. Д.

    Стрічка звукоізоляційна самоклеюча

    Стрічка звукоізоляційна самоклеюча забезпечує звукоізоляцію і «відрізання» профілів каркаса гіпсокартонної перегородки від основних конструкцій будівлі (підлоги, стелі, стін). Іншими словами, застосування цього матеріалу є обов'язковим, щоб профілі «не гриміло». На цій посаді може бути використаний матеріал будь-якого виробника, зокрема Knauf Діхтунгсбанд, URSA TRS і т.д.

    Матеріали для обробки швів

    Обробка швів полягає в їх шпаклюванні із застосуванням армуючої стрічки або без залежно від типу кромок ГКЛ (табл. 2, рис. 12). Після цього, в разі підготовки поверхні перегородки під фарбування, поверхню швів може бути також оброблена із застосуванням фінішної шпаклівки. Матеріали (сухі суміші) для приготування шпаклівок (табл. 4) можуть бути обрані як серед пропонованих виробниками ГКЛ і каркаса (Knauf, Rigips), так і іншими виробниками сухих сумішей (Megaron, Ceresit, Бетонит, Будмайстер, Полімін, Полірем і т. д.). При цьому повинні застосовуватися тільки рекомендовані тим чи іншим виробником спеціальні гіпсові склади. Шпаклівка також використовується для ущільнення швів між ГКЛ і підлогою, стелею чи стінами.

Табл. 4. Сухі суміші різних виробників для обробки швів гіпсокартону
призначення суміші Торгова марка
Knauf Rigips Megaron  Полімін   Полірем  Буд.майстер  Ceresit 
Шпаклівка із застосуванням стрічки Фугенфюллер  Super, Extra, Standard   Gt-90, Gt-300, Gs-3  ШГ-11 401  Lerka-фінішгіпс   
 Шпаклівка без застосування стрічки  Уніфлот Vario Gs-10 411 Laxlot  
фінішна шпаклівка  Фугенфініш, Rotband  Perfect   ШГ-14 321 ГШп-1 CT 126

    Стрічка для поверхневого ущільнення - спеціальна високоякісний папір (будь-якого виробника) з перфорацією або прозорий еластичний пластик, зазвичай самоклеючий. Стрічка призначена тільки для використання в поєднанні зі спеціальними складами гіпсових шпаклівок. Обов'язково слід використовувати стрічку при обробці внутрішніх кутів.

    Допоміжні матеріали

    Дверна коробка з дверима [13] може бути використана будь-яка. При цьому без додаткового посилення каркаса можна влаштовувати дверний отвір в тих випадках, якщо ширина дверного отвору не перевищує 900 мм, висота стіни - 2,6 м, вага двері - до 25 кг. В іншому випадку стояки необхідно посилювати додатковим UA-профілем (рис. 11) [16] , дерев'яним брусом [17] або шляхом установки подвійної кількості стоякових профілів CW [3] внахлестку. Для установки дверної коробки використовують спеціальні саморізи [19] , рекомендовані виробником даного вироби (коробки).

    Допоміжні профілі . У деяких випадках при монтажі гіпсокартонних перегородок можуть бути затребувані додаткові профілі: ПУ-профіль [15] для оформлення зовнішніх кутів, арочний профіль [18] і підсилює профіль для дверних прорізів [16] . Кутовий ПУ-профіль [15] (рис. 14) використовується для пристрою кутових стиків. Кут між полицями цього профілю складає 85 °, забезпечуючи його щільне примикання до прямого кута. Полиці профілю перфоровані отворами діаметром 5 мм, які в процесі монтажу заповнюються шпаклівкою. При виконанні криволінійних поверхонь можуть бути затребувані арочні ПП-профілі [18](Рис. 17). Вони виготовляються із стельових профілів ПП 60/27. Радіус вигину може варіюватися (але завжди становить не менше 500 мм). Полиці ПП-профілю можуть бути направлені як всередину, так і назовні дуги вигину.

Мал. 17. Арочний профіль

Мал. 17. Арочний профіль.

    Грунтовка [21] дозволяє підвищити міцність основи (поверхні ГКЛ) перед обробкою і збільшити зчеплення оздоблювального матеріалу (фарбувального покриття, шпалер, плитки) з основою. Для цього можна застосовувати грунтовки, рекомендовані виробниками гіпсокартонних систем (Knauf - Путцгрунт, Тапет-Вехсельгрунд або Тіфенгрунд, Rigips - Rikombi-Kontakt або Rikombi-Grund) або грунтовки, рекомендованими виробниками тих чи інших оздоблювальних матеріалів (див. Метод. Матеріали по відповідних технологій оздоблення стін).

    Силіконовий герметик [22] застосовується для герметизації вводів інженерного обладнання (трубопроводів і т.п.). Рекомендовані герметики: Knauf Trennwand, Ceresit Silicon, Полірем VD-1020, Будмайстер UNIVERSAL.

    Гідроізоляційний склад [23] (наприклад, Кнауф Флехендихт) застосовується для захисту поверхні гіпсокартонних листів в приміщеннях з підвищеною вологістю. Після висихання гідроізоляції в кутах обов'язково наклеюється герметизуется самоклеюча стрічка [24] (наприклад, Кнауф Флехенбанд, Ceresit CL 52 і т.д.).

    Розрахунки необхідних матеріалів і комплектуючих

    В першу чергу необхідно визначитися з площею монтируемой перегородки. Питома (на 1 м 2 перегородки) витрата основних матеріалів визначається в першу чергу типом обраної відповідно до вимог проекту конструкції гіпсокартонної перегородки (табл. 1). Витрата матеріалів може змінюватися в залежності від досвіду робочого, при зміні базової товщини перегородки, а також ускладненні її конфігурації (пристрої дверних прорізів, внутрішніх і зовнішніх кутів і т.д.). Орієнтовні витрати основних матеріалів наведено в табл. 5, проте з урахуванням технологічних втрат потрібно приймати на 10% більшу кількість.

Табл. 5. Розрахунок кількості основних матеріалів.
 №  матеріал  Од.   Витрата матеріалу на 1 м2 перегородки в залежності від конструкції (по табл. 1) 
W 111 W 112 W 115 W 116
1 Гіпсокартонна плита м 2 2,0 4,0 4,0 4,1
2 Направляючий профіль UW м 0,7 0,7 1,4 1,4
3 Стояковий профіль CW м 2,0 2,0 4,0 4,0
4 Шуруп TN 25 шт. 29 13 13 17
5 Шуруп TN 25 шт. 0 29 29 29
6 Гіпсова шпаклівка * кг 0,5 1,0 1,0 1,0
7 Стрічка для швів * м 2,2 3,3 3,3 3,3
8 Дюбель шт. 2 1,5 3 3
9 Звукоізоляційна стрічка м 1,2 1,3 2,4 2,4
10 Кутовий ПУ-профіль ** м        
11 Ізоляційний матеріал м 2 1,0 1,0 1,0 1,0


    * При використанні спеціальної шпаклівки (див. Розділ 2.6) шпаклівка проводиться без застосування стрічки для швів.

    ** Кількість кутового профілю залежить від особливостей конструкції: наприклад, при установці прямої перегородки без прорізів, кутовий профіль не потрібно.

    Розрахунок кількості допоміжних матеріалів проводиться виходячи з певного (відповідного) обсягу робіт по їх укладанню (див. Рекомендації виробника тих чи інших допоміжних матеріалів).

    Перелік матеріалів та інструментів

    На рис. 18 показані основні інструменти, використовувані при монтажі гіпсокартонних перегородок. Список матеріалів та інструментів, необхідних для проведення робіт, наведено в табл. 6.

ножі для різання ГКЛ
1
ножі для різання ГКЛ
2
зубчастий різак
3
пластмасова затирка
4
фарбувальний (відфутболювальні) шнур
5
рубанок
6
проколюють пила
7
фреза (циклічна пила) для розеток
8
рашпіль
9
голчастий валик
10
ножиці по металу
11
просекатель
12
пристрій для установки кутового профілю з гумовим молотком
13
електро шуруповерт
14
кельма
15
шпатель металевий
16
шпатель для внутрішніх кутів
17
шпатель для зовнішніх кутів
18
шпатель обробний
19
Мал. 18. Основні інструменти, використовувані при монтажі гіпсокартонних перегородок: 1, 2 - ножі для різання ГКЛ; 3 - зубчастий різак; 4 - пластмасова затирка; 5 - фарбувальний (відфутболювальні) шнур; 6 - рубанок; 7 - проколювати пила; 8 - фреза (циклічна пила) для розеток; 9 - рашпіль; 10 - голчастий валик; 11 - ножиці по металу; 12 - просекатель; 13 - пристрій для установки кутового профілю з гумовим молотком; 14 - електрошуруповерт; 15 - кельма; 16 - шпатель металевий; 17 - шпатель для внутрішніх кутів; 18 - шпатель для зовнішніх кутів; 19 - шпатель оздоблювальний.

 

Табл. 6. Список матеріалів та інструментів для монтажу гіпсокартонних перегородок.
 №   Матеріал / інструмент  де використовується
Основні матеріали
 1  Гіпсокартонні листи (в асортименті)  Обшивка перегородки
 2  Направляючий профіль UW  Каркас перегородки
 3  Стояковий профіль CW  Каркас перегородки
 4  Дюбелі  Кріплення елементів каркасу до підлоги, стелі та стін
 5  Заклепки до Просекатель  Прикріплення стоякових профілів до напрямних
 6  Шурупи  Кріплення гіпсокартонних листів до каркаса
 7  Шурупи  З'єднання металевих профілів
 8  Ізоляційний матеріал  Заповнення перегородки
 9  Звукоізоляційна стрічка  Ізоляція стиків каркаса з конструкціями будівлі
 10  Шпаклівка гіпсова  Закладення швів між ГКЛ (вибір - залежно від технології обробки швів)
 11  Стрічка для ущільнення швів  Закладення швів між ГКЛ (застосовується в залежності від вибору технології обробки швів)
Допоміжні матеріали
 12  Пульверизатор з фарбою  Розмітка положення дверей
 13  Дверна коробка  Пристрій дверних прорізів
 14  Самоклейка  Пристрій розділового шару між ГКЛ і іншими конструкціями
 15  Кутовий ПУ-профіль  Посилення зовнішніх кутів гіпсокартонної перегородки
 16  Підсилює -профіль  Посилення каркаса навколо нестандартної дверної коробки
 17  Дерев'яний брус  Посилення каркаса навколо нестандартної дверної коробки
 18  Арочний ПП-профіль  Пристрій каркаса криволінійних поверхонь
 19  Саморізи  Кріплення дверної коробки
 20  Фінішна гіпсова шпаклівка  Остаточна обробка швів між ГКЛ
 21  Грунтовка  Підготовка поверхні ГКЛ під обробку
 22  Силіконовий герметик  Герметизація стиків стін і підлоги, вводів інженерного обладнання, облаштування деформаційних швів
 23  Гідроізоляційна суміш з сухих сумішей  Гідроізоляція поверхні ГКЛ в приміщеннях з підвищеною вологістю (ванних, душових і т.д.)
 24  Стрічка герметизуется  Гідроізоляція стиків в приміщеннях з підвищеною вологістю (ванних, душових і т.д.)
Інструменти і витратні матеріали
 25  Рулетка  Розмітка статі
 26  Барвний (відфутболювальні) шнур  Розмітка статі
 27  Лінійка  Розмітка статі, розмітка ГКЛ
 28  Рівень-рейка  Контроль вертикальності поверхні
 29  Схил  Перенесення розмітки з підлоги на стелю
 30  Трафарет під фарбу  Розмітка положення дверей
 31  Дриль  Свердління отворів під дюбелі і шурупи; приготування розчинів на основі сухих сумішей
 32  Набір свердел  Свердління отворів під дюбелі і шурупи
 33  Набір фрез  Свердління отворів під розетки
 34  Насадка перемішують  Приготування розчинів на основі сухих сумішей
 35  Молоток металевий  Установка дюбелів
 36  Викрутка  Вкручування шурупів
 37  Електро шуруповерт  Вкручування шурупів (варіант)
 38  Монтажно-поршневий пістолет  Вкручування шурупів (варіант)
 39  Ножиці по металу  Укорочення металевих профілів
 40  Розсувна рейка  Вимірювання фактичної висоти перегородки
 41  Просекатель  З'єднання металевих профілів
 42  Куточок  Розмітка ГКЛ
 43  Ніж для шпалер  Розрізання ГКЛ
 44  Зубчастий різак  Розрізання ГКЛ
 45  Пила  Розрізання ГКЛ
 46  Рубанок  Обробка кромок ГКЛ під кутом
 47  Рашпіль плоский  Зачистка крайок ГКЛ
 48  Пила проколюють  Прорізання фігурних отворів
 49  Голчастий валик  Формування вигнутих за шаблоном ГКЛ
 50  Губка  Змочування ГКЛ (при вигині)
 51  Кисть-макловиця  Змочування ГКЛ; нанесення грунтовки
 52  Відра поліетиленові (в асортименті)  Приготування шпаклівки
 53  Кельма  Приготування і нанесення шпаклівки
 54  Шпатель металевий  Обробка швів
 55  Шпатель металевий для внутрішніх кутів  Обробка внутрішніх кутів
 56  Шпатель металевий для внутрішніх кутів  Обробка зовнішніх кутів
 57  шпатель обробний  Остаточне вирівнювання поверхні (фінішною шпаклівкою)
 58  Наждачний папір дрібна  Зачистка зашпакльованої поверхні
 59  Пристосування для установки кутового профілю  Установка кутового профілю
 60  Молоток гумовий (киянка)  Установка кутового профілю
 61  Терка полістирольна  Обробка поверхні після фінішної шпаклівки
 62  Шприц для герметика  Герметизація стиків
 63  Валик  Нанесення гідроізоляційного складу
 64  Респіратор  Захист органів дихання при роботі з сухими сумішами
 65  Рукавички гумові  Захист рук при роботі з сухими сумішами
 66  Драбина  Роботи на підвищеній висотіБудмакс
ул. Кирилловская, 160, корпус А 04073 Киев, Украина
(044) 393-93-19,