Оздоблення стін гіпсокартоном на клею

Вступ

    Облицювання стін гіпсокартонними листами використовується для підготовки поверхні стін всередині будівель різного призначення (житлових, офісних, промислових і т.д.) під будь-які види обробки (фарбування, пристрій покриттів і т.д.). Перевагами даної технології є:

 • економічність, пов'язана з невеликою витратою матеріалів і невисокою вартістю виконання робіт;
 • висока швидкість зведення і мінімізація «мокрих» технологічних процесів;
 • наявність сухих, гладких і безшовних поверхонь стін безпосередньо після монтажу, готових до обклеювання шпалерами, фарбування або кладці облицювальної плитки;
 • високі звукоізоляційні властивості і вогнестійкість;
 • відсутність необхідності ретельної підготовки поверхні стіни;
 • стабільність і хороша стійкість при динамічних впливах, вібраціях;
 • наявність вільного місця всередині стіни для розміщення електропроводки і інших інженерних мереж;
 • екологічна чистота.

    Обмеження щодо застосування гіпсокартону пов'язані з недостатньою водостійкістю ключового матеріалу - гіпсу: такі конструкції не можуть бути використані зовні будівлі і в приміщеннях з постійним безпосереднім впливом води (навіть при використанні водостійких гіпсокартонних листів).

    Існують дві основні технології облицювання стін гіпсокартоном: наклеювання гіпсокартонних листів безпосередньо на поверхню стіни за допомогою спеціального клею (т.зв. «суха штукатурка» або «монтаж на лепухах») і монтаж гіпсокартонних листів на металевому або дерев'яному каркасі, закріпленому уздовж стіни. Розглянута в даних методичних матеріалах технологія монтажу гіпсокартону на клею ( «на лепухах») є більш дешевою і простий, проте в таких випадках: застосування даної технології виключено і необхідно проводити монтаж гіпсокартону на металевому або дерев'яному каркасі:

 • при облицюванні поверхонь зі значними нерівностями, а також оштукатурених та інших поверхонь, що виключають можливість застосування клею;
 • при необхідності підвищення рівня звукоізоляційних і плани сільськогосподарських підприємств стіни (в деяких випадках - також теплозахисних): в порожнині каркаса можна розмістити ізоляційний матеріал, тоді як при монтажі на клею такої можливості немає (виняток - рідко використовуються комбіновані плити Rigips Rigitherm, мають стій мінеральної вати або пінополістиролу);
 • якщо висота облицьовується стіни перевищує 3 м;
 • якщо Облицьовувані стіни мають підвищену вологість (не висохло після зведення).

Опис технології

    Технологія облицювання стін гіпсокартоном на клею ( «на лепухах») складається з підготовки поверхні стіни, підготовки гіпсокартонних листів (ГКЛ), приготування клею, нанесення клею на поверхню ГКЛ, приклеювання ГКЛ і обробки швів (рис. 1). Позначення технології: Knauf - W 611, Rigips - 3.10.00. Перед початком робіт з наклеювання гіпсокартону слід завершити всі «мокрі» процеси (зокрема, при влаштуванні підлог) і прокласти необхідні інженерні мережі.

Технологічна схема облицювання стін гіпсокартоном на клею

Мал. 1. Технологічна схема облицювання стін гіпсокартоном на клею.

    Підготовка поверхні. Основа повинна бути сухою і очищеною від пилу і нашарувань. З бетонної поверхні слід видалити залишки опалубки. Для очищення поверхні можна використовувати зубило [ 13 ] з молотком [ 14 ], наждачний папір [ 15 ] або металеву щітку [ 16 ]. Сильно поглинаючі поверхні (з пористих матеріалів) слід прогрунтувати для підвищення зчеплення з клейовим складом (грунтовка [ 8 ] наноситься пензлем-макловицей [ 32 ]), а гладкі поверхні - зачистити наждачним папером [ 15 ] або металевою щіткою [ 16] Перед ґрунтуванням. Місця, в яких в процесі експлуатації з'явилися гриби, мох, поросль, очищають металевими щітками [ 16 ], обробляють антисептиком [ 12 ] і висушують.

    Підготовка гіпсокартонних листів. Листи попередньо розмічаються на рівній поверхні для отримання потрібних розмірів за допомогою рулетки [ 17 ], куточка [ 18 ] або метрової лінійки [ 19 ] і розрізають ножем [ 20 ], зубчастим різаком [ 21 ] або пилкою [ 22 ] (рис. 2). При використання ножа надрізаний лист укладають на край столу і надламують гіпсовий сердечник, після чого розрізають картон на зворотному боці (рис. 2, б).

    Краї повинні бути скошені рубанком [ 23 ] (рис. 3): під кутом 45 ° на третину товщини - при подальшій закладенні швів з застосуванням стрічки для поверхневого ущільнення [ 4 ] або під кутом 22,5 ° на 2/3 товщини - при подальшій шпаклівки швів без застосування стрічки. Краї розрізаного листа зачищають плоским рашпілем [ 24 ]. Необхідні отвори (наприклад, для розеток, вимикачів) повинні бути розмічені і прорізані в гіпсокартонних листах до облицювання.

Розрізання гіпсокартонних плит з використанням ножа Розрізання гіпсокартонних плит з використанням ножа
а) б)
Розрізання гіпсокартонних плит з використанням різака Розрізання гіпсокартонних плит з використанням пилки
в) г)

Мал. 2. Різка гіпсокартонних плит: з використанням ножа (а, б), різака (в) або пили (г).

Обробка крайок розрізаних плит: шліфування рашпілем Обробка крайок розрізаних плит: формування кромки під кутом за допомогою рубанка
а) б)

Мал. 3. Обробка крайок розрізаних плит: шліфування рашпілем (а), формування кромки під кутом за допомогою рубанка (б).

    Круглі отвори виконують дрилем [ 25 ] зі спеціальним набором свердел і змінних фрез [ 26, 27 ] (для отворів під розетки використовують відповідні фрези діаметром 60, 67, 74, 80, 95 мм). Фігурні отвори слід вирізати проколюють пилкою [ 29 ].

    При необхідності формування складних (вигнутих) форм гіпсокартонних листів, що встановлюються згодом на відповідний каркас, використовують шаблон, в якому боковини можуть бути виконані з гіпсокартонних листів (рис. 4). Голчастим валиком [ 30 ] прокочують стисливу сторону листа, потім за допомогою губки [ 31 ] або кисті [ 32 ] замочують заготовку водою до повного насичення сердечника. Заготівлю встановлюють в шаблон і згинають. Згин заготовки фіксують за допомогою самоклеючої стрічки [ 5 ] і встановлюють в зафіксованому положенні для сушки.

шаблон з гіпсокартонних листів формування поверхні мокрим вигином
а) б)

Мал. 4. Формування складних форм поверхні за допомогою гіпсокартонних листів: шаблон з гіпсокартонних листів (а), формування поверхні мокрим вигином (б).

    Приготування клейової суміші . У відро [ 33 ] наливають необхідну кількість води, потім засипають туди суху клейову суміш [ 2 або 3 ] і перемішують вручну кельмою [ 34 ] або з застосуванням низькообертового дриля [ 25 ] з насадкою [ 26 ] (рис. 5). Необхідна кількість води розраховують на основі інструкції до сухої суміші, що приводиться на мішку. Перемішування проводять до отримання суміші кашеподібной консистенції, без грудок. Після 3 ... 5-хвилинної витримки рекомендується перемішати суміш повторно. Забороняється доливати воду понад рекомендованого виробником кількості для відновлення плинності суміші!Робочий час (протягом якого необхідно використовувати приготовлену суміш) відрізняється у різних марок і виробників сумішей і в середньому становить 30 ... 40 хвилин. Зазначене виробником час є приблизними і може варіюватися в залежності від температури і вологості повітря.

Приготування складів на основі сухих будівельних сумішей

Мал. 5. Приготування складів на основі сухих будівельних сумішей.

    Нанесення клею на поверхню ГКЛ. Попередньо за допомогою схилу [ 37 ] або рівня-рейки [ 36 ] слід визначити величину нерівностей стіни. Особливості нанесення клею на гіпсокартонні листи залежать від стану поверхні, що облицьовується (табл. 1):

 1. На гладкі поверхні (наприклад, бетонні) приклеювання здійснюється шляхом нанесення тонких смуг гіпсового клею, що наноситься зубчастою кельмою [ 35 ] по всій довжині ГКЛ (по периметру і по центру). Для плит товщиною 9,5 мм наносять чотири смуги клею, для інших листів - три. В даному випадку для приклеювання Knauf рекомендує використання не спеціального клею, а гіпсової шпаклівки [ 3 ] для швів.

Таблиця 1. Особливості приклеювання плит на різні поверхні.
 №  
 нанесення клею  В яких випадках застосовується
 1  смугами  Наклеювання на рівні поверхні (бетон, штукатурка)
 2  Купками (острівцями)  Наклеювання на поверхні з нерівностями до 20 мм (цегляна кладка і т.п.)
 3  На попередньо наклеєні смуги з ГКЛ    Облицювання особливо нерівних поверхонь (кладка з нерівного каменя і т.д.

 1. Нерівні поверхні (цегляна кладка, кладка з блоків і т.п.), вимагають нанесення більш товстого шару клею, тому в таких випадках рекомендується застосовувати спеціальні гіпсові клеї [ 2 ], що наносяться кельмою [ 34 ] по периметру і посередині гіпсокартонного листа купками (острівцями ) через кожні 30 см (рис. 6). Величина купок повинна бути такою, щоб при прикладанні ГКЛ до стіни клей розповзався, заповнюючи нерівності стіни. У вузьких місцях клей може наноситися безпосередньо на стіну.

Нанесення гіпсового клею на ГКЛ купками (при облицюванні нерівних поверхонь).

Мал. 6. Нанесення гіпсового клею на ГКЛ купками (при облицюванні нерівних поверхонь).

 1. Особливо нерівні поверхні (змішана кладка з цегли і виступаючих блоків і т.п.) вимагають попереднього наклеювання за допомогою гіпсового клею [ 2 ] смуг ГКП завширшки 10 см для створення основи. Облицювальні гіпсокартонні листи потім наклеюються до цих смугах за допомогою гіпсової шпаклівки [ 3 ], що наноситься тонкими лініями на ГКЛ.

    На поверхні димоходів або в місцях підвішування вантажів приклеювання має здійснюватися по всій поверхні.

    Приклеювання ГКП. Після нанесення клею гіпсокартонний лист піднімають, встановлюють на підкладку (ГКЛ повинен встановлюватися на відстані 1 ... 2 см від підлоги) і притискають до стіни (рис. 7). При установці не можна залишати порожнеч в швах. Положення плити (вертикальність) перевіряють за допомогою схилу [ 37 ] або рівня [ 36 ]. Коректувати положення листів можна протягом 10 ... 15 хв. після приклеювання, при цьому можна використовувати гумовий молоток (киянку) [ 38 ].

Установка гіпсокартонного листа на клей

Мал. 7. Установка гіпсокартонного листа на клей.

    Між гіпсокартонними листами і будь-якими будівельними елементами (бетоном, штукатуркою і т.д.) обов'язково повинна розташовуватися розділяє самоклеюча плівка [ 5 ]. Аналогічним чином повинні розділятися будівельні елементи з гіпсокартонних плит, мають різні функції (наприклад, підвісна стеля і стіна).

    Обробка швів. Перед обробкою швів в приміщенні повинні бути завершені всі роботи, які можуть викликати підвищення вологості в приміщенні. Крім того, слід перевірити надійність закріплення гіпсокартонних листів. Спосіб обробки швів залежить від форми кромок:

 • гіпсокартонні плити зі скошеними заводськими крайками (тип «АК» або «УК» по термінології Knauf) або крайками, скошеними рубанком під кутом 45 ° на третину товщини плити (рис. 8, а), шпаклюються із застосуванням гіпсової шпаклівки [ 3 ] в поєднанні зі стрічкою для поверхневого ущільнення [ 4 ];
 • гіпсокартонні плити з напівкруглими заводськими крайками (тип «ПЛУК» по термінології Knauf) або крайками, скошеними рубанком під кутом 22,5 ° на 2/3 товщини плити (рис. 8, б), шпаклюються гіпсовою шпаклівкою [ 3 ] без застосування стрічки для поверхневого ущільнення.
із застосуванням стрічки для поверхневого ущільнення

із застосуванням стрічки для поверхневого ущільнення
без застосування стрічки для поверхневого ущільнення

без застосування стрічки для поверхневого ущільнення
а) б)

Мал. 8. Особливості кромок гіпсокартонних плит для шпаклівки із застосуванням (а) і без застосування (б) стрічки для поверхневого ущільнення.

     Гіпсокартонні плити зі скошеними (витонченими) крайками (тип «АК» або «УК», рис. 8, а) зашпакльовуються гіпсовою шпаклівкою [ 3 ] з наклеюванням стрічки для поверхневого ущільнення [ 4 ] (рис. 9). Дана технологія є обов'язковою при влаштуванні внутрішніх кутів. Недоліком технології є поява пустот у швах і необхідність деякого досвіду роботи з гіпсокартоном.

шпаклівка швів накладання стрічки остаточна обробка із застосуванням фінішної шпаклівки
а) б) в)

Мал. 9. Обробка швів з застосуванням шпаклівки та стрічки поверхневого ущільнення: шпаклівка швів (а), накладання стрічки (б), остаточна обробка із застосуванням фінішної шпаклівки (в).

    Гіпсокартонні плити з напівкруглими кромками (тип «ПЛУК», рис. 8, б), зашпакльовуються спеціально підібраною гіпсовою шпаклівкою [ 3 ] без стрічки поверхневого ущільнення (в окремих випадках застосування стрічки допускається). Особливістю даної технології є підвищена швидкість і менша трудомісткість процесу обробки швів.

    Розчин гіпсової шпаклівки (незалежно від виду) готується шляхом змішування сухої шпаклівки з водою в чистій ємності [ 33 ] вручну кельмою [ 34 ] або з застосуванням низькообертовим дриля [ 25 ] з насадкою [ 28 ] (рис. 5), витримування пару хвилин, перемішування до отримання однорідної маси. Отриманий розчин необхідно використати протягом 20 хв. В процесі шпаклювання використовують звичайні [ 39 ] і кутові шпателі (для внутрішніх [ 40 ] і зовнішніх [ 41 ] кутів). На швах між гіпсокартонними плитами не повинно утворюватися ніяких виступів; в разі їх наявності слід створити рівну поверхню після затвердіння шпаклівки за допомогою шпателя [ 39], Терки зі змінними сіточками [ 42 ] або дрібної наждачного паперу [ 15 ]. Остаточна обробка (для отримання особливо рівній поверхні) проводиться із застосуванням фінішної гіпсової шпаклівки [ 6 ] і спеціального шпателя для остаточної обробки [ 43 ].

    Особливості влаштування зовнішніх кутових стиків. Найбільш уразливими місцями гіпсокартонних систем є зовнішні кутові стики. Для пристрою таких стиків використовуються листи з прямими крайками. Однак в такому випадку підвищується ймовірність механічного пошкодження кутів в процесі експлуатації. Щоб уникнути цього застосовуються зовнішні кутові профілі "ПУ" (рис. 10). Профіль [ 7 ] обрізається по потрібній довжині ножицями по металу [ 44 ], встановлюється за допомогою спеціального пристосування [ 45 ] і гумового молотка [ 38 ] і заштукатурюють із застосуванням гіпсової шпаклівки [ 3 ].

накладання кутового профілю установка куточка за допомогою гумового молотка шпаклювання кута
а) б) в)

Мал. 10. Обробка зовнішніх кутів: накладання кутового профілю (а), установка куточка за допомогою гумового молотка (б), шпаклювання кута (в).

    Особливості обробки поверхні гіпсокартонних плит під укладку різних покриттів залежать від типу покриття.

    Перед фарбуванням поверхні всі шви повинні бути оброблені фінішної гіпсовою шпаклівкою [ 6 ], потім поверхня обробляється теркою зі змінними сіточками [ 42 ] з подальшим видаленням пилу. Після цього поверхню ґрунтують, причому ґрунтовку [ 8 ] слід наносити пензлем [ 32 ]. Забарвлення рекомендується проводити в два шари. Допускається застосування масляних, смоляних, поліуретанових і епоксидних фарб, але не кремнійорганічних або побелок.

    Перед обклеюванням шпалерами рекомендується прогрунтувати поверхню ґрунтовкою [ 8 ], яка повинна добре висохнути перед обклеюванням.

При укладанні плитки рекомендується застосування вологостійких гіпсокартонних листів. На поверхню наносять ґрунтовку [ 8 ] за допомогою кисті [ 32 ]. Отвори для труб повинні бути виконані з припуском 1 см і герметізовани силіконовим герметиком [ 9 ]. Поверхні гіпсокартонних плит, що встановлюються в приміщеннях з безпосереднім впливом води (душових, ванних і т.д.), повинні бути гідроізольовані, причому гідроізоляційний склад [ 10 ], приготований на основі сухих будівельних сумішей за описаною вище методикою, слід наносити валиком [ 47 ] . У кутах, крім того, рекомендується наклеювати герметичну стрічку [ 11 ].Технологію укладання плитки см. В відповідних метод. матеріалах з укладання плитки на стіни або на підлогу.

    На отриману поверхню з гіпсокартонних листів можна безпосередньо навішувати вантажі вагою до 15 кг без додаткових підсилюючих елементів. Вантажі вагою не більше 40 кг на погонний метр стіни і з центром тяжкості, розташованим на відстані не більше 30 см від стіни, можна навішувати при використанні не менше 2 дюбелів. При навішуванні вантажів вагою понад 40 кг на погонний метр краще використовувати технологію облицювання стін гіпсокартоном на металевому або дерев'яному каркасі.

Використовувані матеріали і їх основні характеристики

    При облицюванні стін гіпсокартоном на клею використовують такі основні матеріали:

 • гіпсокартонні листи [ 1 ];
 • клей гіпсовий [ 2 ];
 • шпаклівка гіпсова [ 3 ];
 • стрічка для ущільнення швів [ 4 ].

    Крім того, в ряді випадків можуть бути затребувані:

 • самоклеящаяся стрічка [ 5 ];
 • шпаклівка гіпсова фінішна [ 6 ];
 • кутовий ПУ-профіль [ 7 ];
 • грунтовка [ 8 ];
 • силіконовий герметик [ 9 ];
 • гідроізоляційний склад [ 10 ];
 • герметизуется стрічка [ 11 ];
 • антисептик [ 12 ].

    На вітчизняному ринку найбільшим чином представлено гіпсокартонні системи торгових марок "Knauf" , "Rigips" і "Lafarge Nida Gips" . Перша з них є лідером в національному масштабі, хоча по регіонах ситуація різко відрізняється. Якість зазначених гіпсокартонних систем приблизно однаково, тому вибір між ними здійснюється виключно виходячи з ціни, яка визначається, в свою чергу, радіусом перевезень (так, Knauf має завод в Києві і тому контролює столичний ринок, в той час як у західних кордонів дешевшою є імпортована з Польщі продукція Rigips). Кожен виробник гіпсокартонних систем пропонує широкий спектр комплексних рішень, що включають як основні, так і додаткові матеріали. Разом з тим, вибір таких матеріалів, як шпаклівки, і інші допоміжні матеріали, не є критичним, тому існує можливість вибору інших марок в залежності від їх цінової політики.

    Таким чином, необхідно вибирати набір (комплекс) основних комплектуючих, а також необхідних додаткових матеріалів виходячи з умов експлуатації. Вибір клею, шпаклівки та інших матеріалів визначається необхідним співвідношенням «ціна / якість»: при акценті на надійність слід рекомендувати весь спектр матеріалів одного виробника (або рекомендованих виробником), при домінуючому ж економічний чинник можна спробувати заощадити за рахунок вибору окремих матеріалів інших виробників, в зокрема, гіпсових шпаклівок, грунтовки, гідроізоляції і т.д.

    Гіпсокартонні листи (ГКЛ) представляють собою гіпсовий сердечник, обклеєний картоном (рис. 11). Добавки до гіпсу дозволяють отримувати спеціальні різновиди ГКЛ - волого-і вогнестійкі. Бічні кромки листів скошені під певним кутом і також обклеєні картоном. Вибір особливостей ГКЛ визначається умовами експлуатації і особливостями технології обробки швів.

Конструкція гіпсокартонного листа

Мал. 11. Конструкція гіпсокартонного листа.

    Залежно від умов експлуатації випускають ГКЛ наступних різновидів:

 • ГКЛ (звичайні) - колір картону - сірий, колір маркування - синій.
 • ГКЛП (вогнестійкі - з підвищеною опірністю впливу відкритого полум'я) - відрізняються від звичайних спеціальними армуючими добавками в матеріал сердечника. Колір картону - сірий, колір маркування - червоний.
 • ГКЛВ (вологостійкі) - відрізняються від звичайних спеціальним імпрегнованим картоном, а також гідрофобними і антигрибковими добавками в матеріал сердечника. Колір картону - зелений, колір маркування - синій.
 • ГКЛВО (вологостійкі з підвищеною опірністю впливу відкритого полум'я) - відрізняються від звичайних комбінацією властивостей ГКЛП і ГКЛВ. Колір картону - зелений, колір маркування - червоний.

    ГКЛ і ГКЛП застосовуються в будівлях і приміщеннях з сухим і нормальним режимами вологості. ГКЛВ і ГКЛВО застосовуються в основному в приміщеннях з вологим режимом за умови забезпечення витяжної вентиляції і захисту лицьової поверхні з застосуванням гідроізоляції, водостійких грунтовок, фарб, керамічної плитки, покриттів з поліхлорвінілу. УВАГА: навіть вологостійкі гіпсокартонні листи (ГКЛВ і ГКЛВО) не можуть бути використані для облицювання поверхонь, які зазнають безпосередньої дії води, а також зовні будинків!

    Розміри ГКЛ:

 • довжина - від 2000 до 3000 мм;
 • ширина - 1200 мм (як правило);
 • товщина - 9,0 і 12,5 мм (як правило).

    ГКЛ випускаються з різними типами кромок, що формуються на виробництві. Вибір типу кромок визначається місцем монтажу (кутовий стик чи ні), а також особливостями технології обробки швів (табл. 2, див. Також рис. 8).

    У рідкісних випадках для підвищення звукоізоляційних і плани сільськогосподарських підприємств облицювання стіни використовують комбіновані плити Rigips Rigitherm, мають стій мінеральної вати або пінополістиролу.

    Умовне позначення  гіпсокартонних листів складається з: літерного позначення виду листа; позначення групи листа (А - вища якість за точністю розмірів); позначення типу поздовжніх крайок листа; цифр, що позначають номінальну довжину, ширину і товщину листа в міліметрах; позначення стандарту. Приклад умовного позначення звичайного гіпсокартонного листа групи А, з стоншеними крайками, довжиною 2500 мм, шириною 1200 мм і товщиною 12,5 мм: ГКЛ-А-УК-2500х1200х12,5.

Таблиця 2. Типи поздовжніх крайок гіпсокартонних листів.
 №     ескіз кромки   позначення    Використання
 1     YK / АК   Скошена (обтиснення) витончена кромка, призначена для обклеювання армуючою стрічкою і шпаклівки швів 
 2     VK / ПК   Прямокутна кромка для монтажу насухо без закладення стику, а також для влаштування прямокутних стиків
 3       HRAK / ПЛУК   Напівкругла, скошена (витончена) кромка, для шпаклівки швів без наклеювання армуючої стрічки

    Умови транспортування. При транспортуванні ГКЛ повинні перебувати в горизонтальному положенні. Палети повинні бути покладені на прокладки і піддони. Для запобігання зволоженню і забруднення пачки ГКЛ рекомендується упаковувати в водостійкі матеріали (пакувальний папір, поліетиленову плівку).

    Умови зберігання. ГКЛ слід зберігати в сухому закритому приміщенні при температурі не нижче +5 ° С, на відстані 1,6 м від опалювальних приладів. Палети можуть бути встановлені один на одного в штабелі загальною висотою не більше 3,5 м.

    В технології облицювання стін гіпсокартоном на клею використовуються сухі будівельні суміші для приготування клею, для закладення швів, а також, при необхідності, фінішна шпаклівка (табл. 3). При цьому можуть бути обрані матеріали, пропоновані як виробниками гіпсокартонних систем (Knauf, Rigips), так і іншими виробниками сухих сумішей (Megaron, Ceresit, Бетонит, Будмайстер, Полімін, Полірем і т.д.). При цьому повинні застосовуватися тільки рекомендовані тим чи іншим виробником спеціальні гіпсові склади.

    Вибір типу клейового складу зумовлюється станом поверхні (табл. 1): для приклеювання на гладкі поверхні можна використовувати шпаклювальні склади [ 3 ], на нерівні поверхні - тільки спеціальні гіпсові клеї [ 2 ].

    Обробка швів полягає в їх шпаклюванні із застосуванням армуючої стрічки або без залежно від типу кромок ГКЛ (табл. 3, рис. 8). Шпаклівка також використовується для ущільнення швів між ГКЛ і підлогою, стелею чи стінами. Після цього, в разі підготовки поверхні під фарбування, поверхню швів може бути також оброблена із застосуванням фінішної шпаклівки [ 6 ].

    Стрічка для поверхневого ущільнення - спеціальна високоякісний папір (будь-якого виробника) з перфорацією або прозорий еластичний пластик, зазвичай самоклеящийся. Стрічка призначена тільки для використання в поєднанні зі спеціальними складами гіпсових шпаклівок. Обов'язково слід використовувати стрічку при обробці внутрішніх кутів.

Таблиця 3. Сухі суміші різних виробників для приготування гіпсового клею і обробки швів гіпсокартону.

призначення суміші

Торгова марка

Knauf Rigips Megaron  Полімін   Полірем  Буд. майстер  Ceresit 
 клей гіпсовий Перлфікс Anseltzbinder GI-7 КГ-12 171, 321 КГ-1  
 Шпаклівка із застосуванням стрічки Фугенфюллер   Super, Extra, Standard     Gt-90, Gt-300, Gs-3  

ШГ-11

401  Lerka-фінішгіпс   
 Шпаклівка без застосування стрічки  Уніфлот Vario Gs-10 411 Laxlot  
 фінішна шпаклівка   Фугенфініш, Rotband   Perfect   ШГ-14 321 ГШп-1 CT 126

 

Допоміжні матеріали

    Самоклеїться (малярський скотч) [ 17 ] використовується для відділення ГКЛ від інших будівельних конструкцій. Може бути використана будь-якого виробника.

    Кутовий ПУ-профіль [ 17 ] (рис. 10) використовується для пристрою кутових стиків. Кут між полицями цього профілю складає 85 °, забезпечуючи його щільне примикання до прямого кута. Полиці профілю перфоровані отворами діаметром 5 мм, які в процесі монтажу заповнюються шпаклівкою.

    Грунтовка [ 20 ], що наноситься на стіну перед наклейкою ГКЛ, дозволяє збільшити зчеплення і підвищити міцність основи перед наклеюванням ГКЛ. Використання грунтовки є обов'язковим при наклейці ГКЛ на сильно вбираючі (пористі) підстави. У той же час, грунтування поверхні ГКЛ після закладення швів дозволяє збільшити зчеплення укладається згодом оздоблювального матеріалу (фарбувального покриття, шпалер, плитки). При цьому можна використовувати такі склади: Knauf - Бетоконтакт (по стіні), Путцгрунт, Тапет-Вехсельгрунд або Тіфенгрунд (по поверхні ГКЛ), Rigips - Rikombi-Grund або Rikombi-Kontakt, або ж грунтовки, рекомендованими виробниками тих чи інших оздоблювальних матеріалів ( см. метод. матеріали по відповідних технологій обробки стін ).

    Силіконовий герметик [ 21 ] застосовується для герметизації вводів інженерного обладнання (трубопроводів і т.п.). Рекомендовані герметики: Knauf Trennwand, Ceresit Silicon, Полірем VD-1020, Будмайстер UNIVERSAL.

  Гідроізоляційний склад [ 22 ] (наприклад, Кнауф Флехендихт) застосовується для захисту поверхні ГКЛ в приміщеннях з безпосереднім впливом води. Після висихання гідроізоляції в кутах обов'язково наклеюється      герметизуется самоклеящаяся стрічка [ 23 ] (наприклад, Кнауф Флехенбанд, Ceresit CL 52 і т.д.).

    Антисептики , наприклад, Ceresit CT 99 або Полімін КА-23, застосовують для обробки поверхонь, на яких в процесі експлуатації з'явилися гриби, мох, поросль.

Розрахунки необхідних матеріалів і комплектуючих

    В першу чергу необхідно визначитися з площею облицьовуваної стіни. Орієнтовний питома (на 1 м 2 стіни) витрата основних матеріалів наведено в табл. 4, однак з урахуванням технологічних втрат потрібно приймати на 10% більшу кількість. Витрата матеріалів може змінюватися в залежності від досвіду робочого, стану поверхні, що облицьовується, а також складності конфігурації стіни (пристрої дверних прорізів, внутрішніх і зовнішніх кутів і т.д.).

Таблиця 4. Розрахунок кількості основних матеріалів при облицюванні стін гіпсокартоном на клею.

 № 

матеріал

  Од. 

Витрата матеріалу на 1 м 2 стіни

 за даними Knauf   за даними Rigips 
1 гіпсокартонна плита м 2 1,0 1,0
2 гіпсовий клей кг 4,0 5,0
3 Грунтовка кг ** 0,15 ... 0,25
4 Гіпсова шпаклівка * кг 0,25 0,25
5 Стрічка для швів * м 0,75 1,40
6 Кутовий ПУ-профіль ** м ** **
7 фінішна шпаклівка кг ** 0,10

    * При використанні спеціальної шпаклівки (див. Розділ 2.6) шпаклівка проводиться без застосування стрічки для швів.

    ** Витрата допоміжних матеріалів залежить від особливостей конструкції: наприклад, при облицюванні прямий стіни без отворів кутовий профіль не потрібно.

    Розрахунок кількості допоміжних матеріалів проводиться виходячи з певного (відповідного) обсягу робіт по їх укладанню (див. Рекомендації виробника тих чи інших допоміжних матеріалів).

Перелік матеріалів та інструментів

    На рис. 12 показані основні інструменти, використовувані при облицюванні стін гіпсокартоном на клею. Список матеріалів та інструментів, необхідних для проведення робіт, наведено в табл. 5.


1


2


3

4


5


6

7


8


9

10


11


12

13


14


15


16


17

Мал. 12. Основні інструменти, використовувані при монтажі гіпсокартону: 1, 2 - ножі для різання ГКЛ; 3 - зубчастий різак; 4 - рубанок; 5 - проколювати пила; 6 - фреза (циклічна пила) для розеток; 7 - рашпіль; 8 - голчастий валик; 9 - зубчастий кельма; 10 - пристрій для установки кутового профілю з гумовим молотком; 11 - кельма; 12 - шпатель металевий; 13 - шпатель для внутрішніх кутів; 14 - шпатель для зовнішніх кутів; 15 - шпатель обробний; 16 - терка пластмасова; 17 - ножиці по металу.
Таблиця 5. Список матеріалів та інструментів, які використовуються при облицюванні стін гіпсокартоном на клею.
   №    Матеріал / інструмент   де використовується

Основні матеріали

  1   Гіпсокартонні листи (в асортименті)   Обшивка стіни
  2   Клей гіпсовий   Приклеювання ГКП на нерівні поверхні
  3   Шпаклівка гіпсова   Приклеювання ГКП на рівні поверхні; закладення швів (вибір - залежно від технології обробки швів)
  4   Стрічка для ущільнення швів   Закладення швів між ГКЛ (застосовується в залежності від вибору технології обробки швів)

Допоміжні матеріали

  5   Самоклейка   Пристрій розділового шару між ГКЛ і іншими конструкціями
  6   Фінішна гіпсова шпаклівка   Остаточна обробка швів між ГКЛ
  7   Кутовий ПУ-профіль   Посилення зовнішніх кутів гіпсокартонної конструкції
  8   Грунтовка   Підготовка поверхні стін перед наклеюванням ГКЛ; підготовка поверхні ГКЛ під обробку
  9   Силіконовий герметик   Герметизація стиків стін і підлоги, вводів інженерного обладнання, облаштування деформаційних швів
  10   Гідроізоляційна суміш з сухих сумішей   Гідроізоляція поверхні ГКЛ в приміщеннях з підвищеною вологістю (ванних, душових і т.д.)
  11   Стрічка герметизуется   Гідроізоляція стиків в приміщеннях з підвищеною вологістю (ванних, душових і т.д.)
  12   Антисептик   Обробка поверхонь, на яких в процесі експлуатації з'явилися гриби, мох, поросль

Інструменти і витратні матеріали

  13   Зубило   Очищення поверхні
  14   Молоток металевий   Очищення поверхні
  15   Наждачний папір   Очищення поверхні, обробка швів
  16   Щітка металева   Очищення поверхні
  17   Рулетка   Розмітка ГКЛ
  18   Куточок металевий   Розмітка ГКЛ
  19   Лінійка   Розмітка ГКЛ
  20   Ніж для шпалер (1, 2, рис. 12)   Розрізання ГКЛ
  21   Зубчастий різак (3, рис. 12)   Розрізання ГКЛ
  22   Пила   Розрізання ГКЛ
  23   Рубанок (4, рис. 12)   Обробка кромок ГКЛ під кутом
  24   Рашпіль плоский (7, рис. 12)   Зачистка крайок ГКЛ
  25   Дриль   Свердління отворів в ГКЛ; приготування розчинів на основі сухих сумішей
  26   Набір свердел   Свердління отворів в ГКЛ
  27   Набір фрез (6, рис. 12)   Свердління отворів під розетки
  28   Насадка перемішують   Приготування розчинів на основі сухих сумішей
  29   Пила проколюють (5, рис. 12)   Прорізання фігурних отворів
  30   Голчастий валик (8, рис. 12)   Формування вигнутих за шаблоном ГКЛ
  31   Губка   Змочування ГКЛ (перед вигином)
  32   Кисть-макловиця   Змочування ГКЛ; нанесення грунтовки
  33   Відра поліетиленові (в асортименті)   Приготування шпаклівки
  34   Кельма (11, рис. 12)   Приготування і нанесення клею і шпаклівки
  35   Кельма зубчаста (9, рис. 12)   Нанесення клею на поверхні ГКЛ при облицюванні гладких стін
  36   Рівень-рейка   Контроль вертикальності поверхні
  37   Схил   Перенесення розмітки з підлоги на стелю
  38   Молоток гумовий (киянка) (10, рис. 12)   Коригування положення ГКЛ, установка кутового профілю
  39   Шпатель металевий (12, рис. 12)   Обробка швів
  40   Шпатель металевий для внутрішніх кутів (13, рис. 12)   Обробка внутрішніх кутів
  41   Шпатель металевий для внутрішніх кутів (14, рис. 12)   Обробка зовнішніх кутів
  42   Терка пластмасова (16, рис. 12)   Обробка поверхні після фінішної шпаклівки
  43   Шпатель оздоблювальний (15, рис. 12)   Остаточне вирівнювання поверхні (фінішною шпаклівкою)
  44   Ножиці по металу (9, рис. 16)   Укорочення металевого ПУ-профілю
  45   Пристосування для установки кутового профілю (11, рис. 12)   Установка кутового профілю
  46   Шприц для герметика   Герметизація стиків
  47   Валик   Нанесення гідроізоляційного складу
  48   Респіратор   Захист органів дихання при роботі з сухими сумішами
  49   Рукавички гумові   Захист рук при роботі з сухими сумішами

Будмакс
ул. Кирилловская, 160, корпус А 04073 Киев, Украина
(044) 393-93-19,