Установка внутрішніх дверей

Технологія установки міжкімнатних дверей складається з декількох етапів:

 1. Підготовка дверних прорізів.
 2. Збірка дверного блоку.
 3. Збірка дверної коробки.
 4. Установка дверного блоку.
 5. Установка замка.
 6. Установка доборів.
 7. Установка наличників.

1. Підготовка дверних прорізів.

    Потрібно перевірити вертикальність стін, прорізів дверей і розміри по ширині і висоті. Розміри отворів по ширині і висоті повинні формувати зазор між стіною і дверною коробкою 10-15мм.
Наприклад: двері по висоті - 2 м, а по ширині - 80 см; товщина коробки - 2,5 см. Зараз необхідно провести розрахунки розмірів дверного блоку в зборі.

    Для цього ширина дверного блоку дорівнює: ширина полотна двері + товщина коробок + зазори між дверима і коробкою (ширину дверей міряють по верхній частині, тому що можливо розбіжність на 1-2 мм) = 800 мм + 25 мм + 25 мм + 5 мм (на дверний зазор) = 855 мм.

   Висота дверного блоку = (товщина коробки + висота дверей + висота дверних зазорів зверху 2,5-3 мм і знизу 10мм) = 2000 мм + 25 мм + 3 мм + 10 мм = 2038 мм. Тепер цифри округляємо і отримуємо дверний блок розміром 2040 мм * 860 мм. Розміри дверного отвору по ширині = 880-890 мм, а по висоті = 2050-2055 мм.
Отримані розміри найкраще підходять для установки даних дверей. Великі ж розміри отвору утворюють посадку двері в отворі менш щільною. Саме зменшення розмірів отвору робиться пиломатеріалом необхідної товщини.

Схема установки дверного полотна
Мал. 1 Схема установки дверного полотна

 

2. Збірка дверного блоку. 

    Далі на дверному полотні, на відстані 200 мм від верхнього і нижнього країв відбувається розмітка розташування кріплення петель. Для цього в основному застосовують кутник і ніж. Потім вибирають паз під петлю на необхідну глибину, використовуючи стамеску. Далі накладаємо дверну петлю і свердлимо отвори під шурупи.
 
 

врізка петель
Мал. 2 Врізка петель 

 

3. Складання дверної коробки.

    Дерев'яні стійки коробки при виробництві, зберіганні можуть бути поведені і це необхідно передбачити. У цьому випадку найбільш пряму стійку потрібно застосувати на петельну сторону. Далі під кутом 45 ° обрізаємо верхні кінці стійок; на петельній стійці розмічаємо місце для верхньої петлі - 200 + 3 мм від зрізу; потім необхідно накласти стійку до дверей з уже вирізаними пазами і розмітити місце нижньої петлі і вирізати пази в коробці.

    В процесі установки дверей важливо загострити увагу на відстані А і В (Рис. 3). У тому випадку, якщо коробка йде з ущільнювачем, буде А = В; а якщо ж коробка без ущільнювача, то А необхідно зробити на 1,5 мм більше, що б дверне полотно не терлося про притвор.
 

Розміщення петель
Мал. 3. Розміщення петель.
1. Коробка дверей. 2. Дверне полотно.
А. Відстань від краю петлі до притвору на коробці.
В. Відстань від краю петлі до краю дверного полотна. 


    Далі під кутом 45 ° обрізаємо кінці поперечини таким чином, що б в процесі складання відстань між вертикальними стійками виявилося на 5 мм більше ширини полотна.

    Зазор від дверей до підлоги необхідно зробити = 10 мм. На самій петельній коробці потрібно розмітити відстань вниз від нижнього паза = 200 мм + 10 мм. Але до того, як почати різати коробку, необхідно поміряти підлогу за рівнем. Для цього рівень накладають між точками розташування стійок коробки і таким чином перевіряють підлогу в тих місцях, де буде знаходитися двері. Ці дані дають можливість визначити довжину обрізання стійок. При цьому процесі спочатку обрізають петлеву стійку, а по петлевій - замкову. Далі збирають деталі коробки на шурупи. Таким чином, дверний блок готовий до подальшої установки. 

4. Установка дверного блоку.

    Сам дверний блок встановлюють на саморізи по дереву розміром = 4х50 або 4х75 мм. Для цього в вертикальних стійках свердлять по три отвори діаметром 4 мм. Далі два отвори з трьох роблять в петельних пазах, тому що необхідно замаскувати шурупи під петлі, а третє - свердлять в 1 м від підлоги. В таких же місцях необхідно зробити отвори в замковій стійці таким чином, щоб середній отвір виявилося під відповідною планкою замку. Далі свердлять отвори на 8 мм для того, що б втопити шурупи і поставити заглушку.

    Далі вкладають коробку двері в отвір, виставляють вертикально петлеву стійку і кріплять її шурупами. Потім дверне полотно навішують і закріплюють. У тому випадку, якщо петлева стійка прикріплена вертикально, полотно дверей буде перебувати в нерухомому стані при будь-якому положенні. Потім закріплюють замкову стійку: по дверному полотну роблять на рівній відстані зазор між поперечиною і вертикальними стійками; між дверима і замкової стійкою необхідно виконати зазор 3-4 мм. (Якщо зробити зазор більше, то він буде виглядати неохайним, а менший зазор виконувати ризиковано). В процесі експлуатації дверей можливе зменшення зазору. В цьому випадку двері не буде вільно відкриватися і закриватися.

    У тому випадку якщо стіни прорізу не дерев'яні, то для прикріплення стійок дверей необхідно приготувати заставні для шурупів.
Далі між стійками коробки і стіною потрібно встановити дерев'яні проставки (по 4-5 шт. З кожного боку). Сам же зазор між коробкою і стіною заповнюють монтажною піною. Важливо, щоб піна не потрапила на деталі блоку, тому що без сліду її не видалити. Рекомендується використовувати малярний скотч. Піни застигають від 1 до 3 годин, а повністю висихають протягом доби. В процесі нанесення піни необхідно брати до уваги її розширення в обсязі в три рази.

5. Установка замка.

    Для початку потрібно відміряти висоту знаходження ручки (стандартна висота - 1 м від підлоги). Після цього намічають положення замка і поглиблення під корпус замку. Далі вкласти замок в поглиблення і намітити контур паза під планку замка, вибрати паз. Потім свердлять потрібний отвір під ручки і закріплюють замок і ручки. Далі намічають відповідну планку замку міжкімнатних дверей (під планку менше 0,8 мм паз не потрібний), роблять поглиблення під язичок замку і встановлюють планку.

6. Установка доборів.

    Добір - це розширювач коробки. Його конструкція складається зі спеціальних плоских планок необхідної ширини, а комбінують його під колір і текстуру коробки або двері. Укіс, який оброблений добором, буде практичніше, ніж обклеєний шпалерами або пофарбований. 
 

установка доборів?
Мал. 4
1.Раскладка.
2.Налічнік
3.Дверная коробка
4. дверне полотно
5.Стена
 Мал. 5
1.Добор
2.Налічнікі
3.Дверная коробка
4. дверне полотно
5.Стена.


    Добори виробляють товщиною від 10 до 16 мм з деревини або МДФ. Добірні планки товщиною більше 15 мм закріплюють шурупами до коробки встик (самі отвори свердлимо до цього). Зазор між добором і стіною заповнюють піною. Складніше якщо добір товщиною 10 мм. В основному при виготовленні в коробці (деталь 2 на малюнку 6) вибирають чверть 10х10 мм, а якщо чверті немає, то її можна вибрати самому. Потім по всьому периметру коробки закріплюють планку (деталь 5), вона в свою чергу формує паз для стикування добору (деталь 3). Самі ж розміри планки залежать від розмірів отвору. В даному випадку планка товщиною 4-6 мм. У великих отворах можливе використання пиломатеріалу більш масивного (суцільна дошка - деталь 7). У цьому випадку збільшується товщина коробки двері.

    Довше добір вклеюють в паз. Зазор між добором і стіною (позиція 4) запінюється (піна - позиція 6).
 

установка доборів
Мал. 6 Установка доборів


    У панельних будинках дверні прорізи при товщині стіни 14-22 см виготовляють у формі трапеції. Отвір з одного боку панелі від іншої різниться по ширині на 5-8 см. Сама коробка може бути встановлена ​​у вузькій частині отвору, а добір - в широкій. Відстань між добором і стіною складає 3-5 см, але це відстань заливати піною не рекомендується. Для цього можна скористатися 2 способами:

 1. По периметру добору з тильного боку наклеюють бруски (довжиною 30-40 см встик один до одного. Товщину їх розраховують таким чином, що б залишився зазор в 1 см між бруском і стіною отвору. Даний добір вклеюють в паз і утворений зазор запінюють.
 2. При цьому способі на вертикальних стінах по всій висоті отвору кріпляться рейки (позиція 9) в 5-6 місцях шурупами (позиція 10). Товщина рейки повинна бути на 10 мм менше відстані добору від стіни для подальшої регулювання. Рейка ж повинна всією площиною прилягати до добору з тильного боку. Саме час, що залишився простір наповнюють піною, щоб утворився каркас для добору. Далі, коли піна висохне, добір вклеюють в паз, а також приклеюють до каркаса. Надлишки піни зрізаються ножем.
  Після цього потрібно поставити горизонтальну планку (вона "лягає" на вертикальні).

7.Установка наличників.

    Лиштви кріплять клеєм або цвяхами. Їх приклеюють в основному рідкими цвяхами з фіксацією термоклеєм або малярською стрічкою. Позитивна сторона даного способу: в цьому випадку не зачіпається лицьова сторона лиштви. Але для професійної установки лиштви на клей необхідна правильна геометрія стін і наличників. Рівними вважаються лиштви з МДФ, дерев'яні ж часто викривляються.

    Для забезпечення стику між наличниками без зазору, потрібно щоб було натяг між лиштвами, клей в свою чергу це натяг не формує.

    Цвяхи ж кріплять лиштва в будь-якій ситуації. Навіть в тому випадку якщо краю добору і лиштви "гуляють", то при кріпленні цвяхами цей шлюб зникне (рис. 7г).

    З метою закріплення наличників використовують фінішні цвяхи діаметром 1,4 мм і довжиною 40 мм. Для кріплення лиштви до коробки необхідно 4 штуки, а до добору - 5 штук. Сам цвях б'ють в глиб на 1 мм, а його отвір замазується кольоровим восковим олівцем в колір лиштви. 
 

установка наличників
Мал. 7 Установка наличників


    У тому випадку, якщо не використовуються цвяхи, використовують телескопічну конструкцію (рис. 7в). Г-подібний лиштва вклеюють в паз на дверній коробці. Ці лиштви роблять із МДФ, а МДФ легко розшаровується, тому місце з'єднання виступу і самого лиштви виходить слабким. Важливо Г-подібний лиштва встановлювати акуратно, щоб не поламався виступ.

    Після всього вище перерахованого встановлюють заглушки в місця кріплення дверної коробки. А з метою захисту деревини використовують герметик для дерева.

8.Установка двостулкових міжкімнатних дверей.

    Установка двостулкових міжкімнатних дверей і одно- міжкімнатних дверей майже однакова, але існують деякі відмінності.

    У процесі розрахунку довжини поперечини двостулкових дверей міряється ширина двох полотен і додається 6-7 мм на зазори. Першими закріплюють стійку коробки, вішають полотно з замком і ручкою. Потім у верхній точці кріплять другою стійку, вішають дверне полотно з ригелем (ригель - це засувка для фіксації полотна двостулкових дверей). Другу стійку ставлять так, щоб два полотна виявилися в одній площині і їх закріплюють. Одним шурупом кріплять поперечину, а саме місце кріплення повинно закриватися відповідною планкою ригеля.

Таб.1. Стандартна комплектація для установки одностулкових дверей.
Комплектація на один отвір без порога і з лиштвою на один бік:  Комплектація на один отвір без порога і з лиштвою на дві сторони:
Полотно ПГ або ПО 1 шт. Полотно ПГ або ПО 1 шт.
коробковий брус 2,5 шт. коробковий брус 2,5 шт.
лиштва 2,5 шт. лиштва 5 штук.
Комплектація на один отвір з порогом і з лиштвою на один бік:   Комплектація на один отвір з порогом і з лиштвою на один бік: 
Полотно ПГ або ПО 1 шт. Полотно ПГ або ПО 1 шт.
коробковий брус 3 шт. коробковий брус 3 шт.
лиштва 2,5 шт. лиштва 5 штук.

 

Таб.2. Стандартна комплектація для установки двостулкових дверей.
Комплектація на подвійні двері без порога і з лиштвою на один бік:  Комплектація на подвійні двері без порога і з лиштвою на дві сторони:
Полотно ПГ або ПО 2 шт. Полотно ПГ або ПО 2 шт.
коробковий брус 3 шт. коробковий брус 3 шт.
лиштва 3 шт. лиштва 6 шт.
удавана планка 1 шт. удавана планка 1 шт.
Комплектація на подвійні двері з порогом і з лиштвою на один бік:  Комплектація на подвійні двері з порогом і з лиштвою на один бік: 
Полотно ПГ або ПО 2 шт. Полотно ПГ або ПО 2 шт.
коробковий брус 4 шт. коробковий брус 4 шт.
лиштва 3 шт. лиштва 6 шт.
удавана планка 1 шт. удавана планка 1 шт.

 

 


Будмакс
ул. Кирилловская, 160, корпус А 04073 Киев, Украина
(044) 393-93-19,