Установка внутрішніх дверей
Технологія установки міжкімнатних дверей складається з декількох етапів:
- Підготовка дверних прорізів.
- Збірка дверного блоку.
- Збірка дверної коробки.
- Установка дверного блоку.
- Установка замка.
- Установка доборів.
- Установка наличників.
1. Підготовка дверних прорізів.
Потрібно перевірити вертикальність стін, прорізів дверей і розміри по ширині і висоті. Розміри отворів по ширині і висоті повинні формувати зазор між стіною і дверною коробкою 10-15мм.
Наприклад: двері по висоті - 2 м, а по ширині - 80 см; товщина коробки - 2,5 см. Зараз необхідно провести розрахунки розмірів дверного блоку в зборі.
Для цього ширина дверного блоку дорівнює: ширина полотна двері + товщина коробок + зазори між дверима і коробкою (ширину дверей міряють по верхній частині, тому що можливо розбіжність на 1-2 мм) = 800 мм + 25 мм + 25 мм + 5 мм (на дверний зазор) = 855 мм.
Висота дверного блоку = (товщина коробки + висота дверей + висота дверних зазорів зверху 2,5-3 мм і знизу 10мм) = 2000 мм + 25 мм + 3 мм + 10 мм = 2038 мм. Тепер цифри округляємо і отримуємо дверний блок розміром 2040 мм * 860 мм. Розміри дверного отвору по ширині = 880-890 мм, а по висоті = 2050-2055 мм.
Отримані розміри найкраще підходять для установки даних дверей. Великі ж розміри отвору утворюють посадку двері в отворі менш щільною. Саме зменшення розмірів отвору робиться пиломатеріалом необхідної товщини.
![]() |
Мал. 1 Схема установки дверного полотна |
2. Збірка дверного блоку.
Далі на дверному полотні, на відстані 200 мм від верхнього і нижнього країв відбувається розмітка розташування кріплення петель. Для цього в основному застосовують кутник і ніж. Потім вибирають паз під петлю на необхідну глибину, використовуючи стамеску. Далі накладаємо дверну петлю і свердлимо отвори під шурупи.
![]() |
Мал. 2 Врізка петель |
3. Складання дверної коробки.
Дерев'яні стійки коробки при виробництві, зберіганні можуть бути поведені і це необхідно передбачити. У цьому випадку найбільш пряму стійку потрібно застосувати на петельну сторону. Далі під кутом 45 ° обрізаємо верхні кінці стійок; на петельній стійці розмічаємо місце для верхньої петлі - 200 + 3 мм від зрізу; потім необхідно накласти стійку до дверей з уже вирізаними пазами і розмітити місце нижньої петлі і вирізати пази в коробці.
В процесі установки дверей важливо загострити увагу на відстані А і В (Рис. 3). У тому випадку, якщо коробка йде з ущільнювачем, буде А = В; а якщо ж коробка без ущільнювача, то А необхідно зробити на 1,5 мм більше, що б дверне полотно не терлося про притвор.
![]() |
Мал. 3. Розміщення петель. 1. Коробка дверей. 2. Дверне полотно. А. Відстань від краю петлі до притвору на коробці. В. Відстань від краю петлі до краю дверного полотна. |
Далі під кутом 45 ° обрізаємо кінці поперечини таким чином, що б в процесі складання відстань між вертикальними стійками виявилося на 5 мм більше ширини полотна.
Зазор від дверей до підлоги необхідно зробити = 10 мм. На самій петельній коробці потрібно розмітити відстань вниз від нижнього паза = 200 мм + 10 мм. Але до того, як почати різати коробку, необхідно поміряти підлогу за рівнем. Для цього рівень накладають між точками розташування стійок коробки і таким чином перевіряють підлогу в тих місцях, де буде знаходитися двері. Ці дані дають можливість визначити довжину обрізання стійок. При цьому процесі спочатку обрізають петлеву стійку, а по петлевій - замкову. Далі збирають деталі коробки на шурупи. Таким чином, дверний блок готовий до подальшої установки.
4. Установка дверного блоку.
Сам дверний блок встановлюють на саморізи по дереву розміром = 4х50 або 4х75 мм. Для цього в вертикальних стійках свердлять по три отвори діаметром 4 мм. Далі два отвори з трьох роблять в петельних пазах, тому що необхідно замаскувати шурупи під петлі, а третє - свердлять в 1 м від підлоги. В таких же місцях необхідно зробити отвори в замковій стійці таким чином, щоб середній отвір виявилося під відповідною планкою замку. Далі свердлять отвори на 8 мм для того, що б втопити шурупи і поставити заглушку.
Далі вкладають коробку двері в отвір, виставляють вертикально петлеву стійку і кріплять її шурупами. Потім дверне полотно навішують і закріплюють. У тому випадку, якщо петлева стійка прикріплена вертикально, полотно дверей буде перебувати в нерухомому стані при будь-якому положенні. Потім закріплюють замкову стійку: по дверному полотну роблять на рівній відстані зазор між поперечиною і вертикальними стійками; між дверима і замкової стійкою необхідно виконати зазор 3-4 мм. (Якщо зробити зазор більше, то він буде виглядати неохайним, а менший зазор виконувати ризиковано). В процесі експлуатації дверей можливе зменшення зазору. В цьому випадку двері не буде вільно відкриватися і закриватися.
У тому випадку якщо стіни прорізу не дерев'яні, то для прикріплення стійок дверей необхідно приготувати заставні для шурупів.
Далі між стійками коробки і стіною потрібно встановити дерев'яні проставки (по 4-5 шт. З кожного боку). Сам же зазор між коробкою і стіною заповнюють монтажною піною. Важливо, щоб піна не потрапила на деталі блоку, тому що без сліду її не видалити. Рекомендується використовувати малярний скотч. Піни застигають від 1 до 3 годин, а повністю висихають протягом доби. В процесі нанесення піни необхідно брати до уваги її розширення в обсязі в три рази.
5. Установка замка.
Для початку потрібно відміряти висоту знаходження ручки (стандартна висота - 1 м від підлоги). Після цього намічають положення замка і поглиблення під корпус замку. Далі вкласти замок в поглиблення і намітити контур паза під планку замка, вибрати паз. Потім свердлять потрібний отвір під ручки і закріплюють замок і ручки. Далі намічають відповідну планку замку міжкімнатних дверей (під планку менше 0,8 мм паз не потрібний), роблять поглиблення під язичок замку і встановлюють планку.
6. Установка доборів.
Добір - це розширювач коробки. Його конструкція складається зі спеціальних плоских планок необхідної ширини, а комбінують його під колір і текстуру коробки або двері. Укіс, який оброблений добором, буде практичніше, ніж обклеєний шпалерами або пофарбований.
![]() |
|
Мал. 4 1.Раскладка. 2.Налічнік 3.Дверная коробка 4. дверне полотно 5.Стена |
Мал. 5 1.Добор 2.Налічнікі 3.Дверная коробка 4. дверне полотно 5.Стена. |
Довше добір вклеюють в паз. Зазор між добором і стіною (позиція 4) запінюється (піна - позиція 6).
![]() |
Мал. 6 Установка доборів |
У панельних будинках дверні прорізи при товщині стіни 14-22 см виготовляють у формі трапеції. Отвір з одного боку панелі від іншої різниться по ширині на 5-8 см. Сама коробка може бути встановлена у вузькій частині отвору, а добір - в широкій. Відстань між добором і стіною складає 3-5 см, але це відстань заливати піною не рекомендується. Для цього можна скористатися 2 способами:
- По периметру добору з тильного боку наклеюють бруски (довжиною 30-40 см встик один до одного. Товщину їх розраховують таким чином, що б залишився зазор в 1 см між бруском і стіною отвору. Даний добір вклеюють в паз і утворений зазор запінюють.
- При цьому способі на вертикальних стінах по всій висоті отвору кріпляться рейки (позиція 9) в 5-6 місцях шурупами (позиція 10). Товщина рейки повинна бути на 10 мм менше відстані добору від стіни для подальшої регулювання. Рейка ж повинна всією площиною прилягати до добору з тильного боку. Саме час, що залишився простір наповнюють піною, щоб утворився каркас для добору. Далі, коли піна висохне, добір вклеюють в паз, а також приклеюють до каркаса. Надлишки піни зрізаються ножем.
Після цього потрібно поставити горизонтальну планку (вона "лягає" на вертикальні).
7.Установка наличників.
Лиштви кріплять клеєм або цвяхами. Їх приклеюють в основному рідкими цвяхами з фіксацією термоклеєм або малярською стрічкою. Позитивна сторона даного способу: в цьому випадку не зачіпається лицьова сторона лиштви. Але для професійної установки лиштви на клей необхідна правильна геометрія стін і наличників. Рівними вважаються лиштви з МДФ, дерев'яні ж часто викривляються.
Для забезпечення стику між наличниками без зазору, потрібно щоб було натяг між лиштвами, клей в свою чергу це натяг не формує.
Цвяхи ж кріплять лиштва в будь-якій ситуації. Навіть в тому випадку якщо краю добору і лиштви "гуляють", то при кріпленні цвяхами цей шлюб зникне (рис. 7г).
З метою закріплення наличників використовують фінішні цвяхи діаметром 1,4 мм і довжиною 40 мм. Для кріплення лиштви до коробки необхідно 4 штуки, а до добору - 5 штук. Сам цвях б'ють в глиб на 1 мм, а його отвір замазується кольоровим восковим олівцем в колір лиштви.
![]() |
Мал. 7 Установка наличників |
У тому випадку, якщо не використовуються цвяхи, використовують телескопічну конструкцію (рис. 7в). Г-подібний лиштва вклеюють в паз на дверній коробці. Ці лиштви роблять із МДФ, а МДФ легко розшаровується, тому місце з'єднання виступу і самого лиштви виходить слабким. Важливо Г-подібний лиштва встановлювати акуратно, щоб не поламався виступ.
Після всього вище перерахованого встановлюють заглушки в місця кріплення дверної коробки. А з метою захисту деревини використовують герметик для дерева.
8.Установка двостулкових міжкімнатних дверей.
Установка двостулкових міжкімнатних дверей і одно- міжкімнатних дверей майже однакова, але існують деякі відмінності.
У процесі розрахунку довжини поперечини двостулкових дверей міряється ширина двох полотен і додається 6-7 мм на зазори. Першими закріплюють стійку коробки, вішають полотно з замком і ручкою. Потім у верхній точці кріплять другою стійку, вішають дверне полотно з ригелем (ригель - це засувка для фіксації полотна двостулкових дверей). Другу стійку ставлять так, щоб два полотна виявилися в одній площині і їх закріплюють. Одним шурупом кріплять поперечину, а саме місце кріплення повинно закриватися відповідною планкою ригеля.
Комплектація на один отвір без порога і з лиштвою на один бік: | Комплектація на один отвір без порога і з лиштвою на дві сторони: | ||
Полотно ПГ або ПО | 1 шт. | Полотно ПГ або ПО | 1 шт. |
коробковий брус | 2,5 шт. | коробковий брус | 2,5 шт. |
лиштва | 2,5 шт. | лиштва | 5 штук. |
Комплектація на один отвір з порогом і з лиштвою на один бік: | Комплектація на один отвір з порогом і з лиштвою на один бік: | ||
Полотно ПГ або ПО | 1 шт. | Полотно ПГ або ПО | 1 шт. |
коробковий брус | 3 шт. | коробковий брус | 3 шт. |
лиштва | 2,5 шт. | лиштва | 5 штук. |
Комплектація на подвійні двері без порога і з лиштвою на один бік: | Комплектація на подвійні двері без порога і з лиштвою на дві сторони: | ||
Полотно ПГ або ПО | 2 шт. | Полотно ПГ або ПО | 2 шт. |
коробковий брус | 3 шт. | коробковий брус | 3 шт. |
лиштва | 3 шт. | лиштва | 6 шт. |
удавана планка | 1 шт. | удавана планка | 1 шт. |
Комплектація на подвійні двері з порогом і з лиштвою на один бік: | Комплектація на подвійні двері з порогом і з лиштвою на один бік: | ||
Полотно ПГ або ПО | 2 шт. | Полотно ПГ або ПО | 2 шт. |
коробковий брус | 4 шт. | коробковий брус | 4 шт. |
лиштва | 3 шт. | лиштва | 6 шт. |
удавана планка | 1 шт. | удавана планка | 1 шт. |